Sírovec příjemně překvapí svou chutí. Dá se osmažit, nasušit, ale nejlepší je jako utopenec

19. říjen 2023

Na řízky jsou ideální okraje. Prostřední část je vhodná na nakládání do sladkokyselého nálevu, podobně jako okurky. A tvrdé kusy u kmene jsou vhodné na sušení. Sírovec žlutooranžový se dá zužitkovat skoro celý.

Když máte štěstí a tuto objemnou žlutou houbu objevíte,  počítejte s tím, že vám košík nebude stačit. Sírovec je cizopasná houba, která roste na kůře stromů a váží se na kila.

Na sírovce se žebříkem

„My jsme nedávno objevili sírovec na olši, byl ve výšce čtyř metrů. A sklidili jsme sedmnáct kilogramů,“ pochlubil se mykolog Josef Černý.

Sírovec žlutooranžový se dá najít od května do října a roste často na ovocných stromech, ale i na olších nebo vrbách. Nejchutnější sírovce rostou právě na ovocných stromech, ale pozor na to, když houbu najdete na akátu. Houba z jedovatého akátu se k jídlu nedoporučuje. 

Mykolog Josef Černý

Sírovec se sklízí tak, že se celý trs odřízne od kmene stromu. Jeden trs mívá kolem pěti kilogramů. Sírovec nesmí být příliš starý a tuhý. Houba by se měla nechat protlačit mezi prsty. 

Sírovec jako utopenec

„Čerstvý sírovec nakrájíme na kostky a dáme na patnáct minut vařit do vody s octem, solí a cukrem. Díky tomu houba natáhne mírnou kyselost už během vaření. Mezitím nakrájíme cibuli na kolečka, může se i přidat předem namočené ucho Jidášovo nakrájené na menší kousky,“ doporučuje Josef Ćerný.

„Jakmile je houba uvařená, přecedíme a dáme do větší nádoby. Postupně prokládáme cibulí, uchem a sterilovaným zelím. Potom svaříme sladkokyselý nálev jako na okurky. Moje žena dělá už mnoho let lák, který je osvědčený. Ale každému chutná trochu jiný, použijte tedy ten svůj.

Když máme nálev hotový, přelijeme předem připravené, uvařené a proložené houby horkým nálevem. Je to i proto, že cibule povolí a nezačne kvasit. Potom naléváme hmotu do sklenic. Takto upravený sírovec vydrží několik měsíců bez sterilizace,“ popsal svůj recept mykolog Josef Černý v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice.

Nová kniha o houbách Litomyšlska

Zkušený mykolog momentálně dokončil brožuru pro houbaře začátečníky. Sestavil seznam hub, které rostou na Litomyšlsku, a opatřil je vlastními kresbami.  

„Brožura nechce a ani nemůže nahrazovat encyklopedie, atlasy a další publikace zaměřené na houby. Chce jen ukázat na rozmanitost druhů hub, které jsou v přírodě kolem nás. Stačí občas zpomalit a dívat se na tu krásu, kterou pro nás příroda vytvořila, a kterou my ve shonu doby nemáme čas vnímat,“ popisuje svou půlroční práci mykolog Josef  Černý.

Porostou ještě letos hřiby? Poslechněte si předpověď mykologa Josefa Černého.

Spustit audio

Související