Skutečské muzeum shání vzpomínky na vojáky Velké války
Vojáci Skutečska 1914 – 1921, takový název ponese publikace mapující osudy vojáků povolaných na fronty první světové války, která v těchto dnech vzniká pod rukama pracovníků městského muzea ve Skutči.
„My jsme tuto knížku koncipovali tak, aby zahrnovala všechny vojáky. Nechceme dělat rozdíl mezi těmi, kteří bojovali v řadách rakousko-uherské armády, nebo posléze v řadách československých legií. Chceme vzpomenout obě strany,“ říká ředitel muzea a jeden z autorů publikace Libor Aksler.
Nápad vznikl v souvislosti s velkými výstavami, které byly v muzeu v letech 2014 a 2018 v souvislosti se stým výročím zahájení a ukončení 1. světové války. „Při té příležitosti se nám povedlo získat spoustu materiálů a řekli jsme si, že by byla škoda nechat to v šuplíku, protože je potřeba ty lidi připomínat,“ vysvětluje Libor Aksler okolnosti vzniku publikace.
Muži, které vzala válka
Z oblasti Skutečska odešlo v první vlně na konci července a začátku srpna 1914 přes 500 lidí. Během války pak bylo povoláno dalších minimálně 2500 lidí. Nejprve nastupovali jednadvacetiletí a záhy se hranice posunula od 18 do 53 let.
Na nové knize pracuje dvoučlenný tým. „Ředitel regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek si vzal na starost textovou část mapující cesty vojáků rakousko-uherských, legionářů a bojovníků na Slovensku. Osudy vojáků, všední život a statistiky mám na starosti já,“ říká Libor Aksler a dodává: „O válce se nedá říct nic hezkého. A když sedíte v archívu a otvíráte pozůstalostní listy, kdy po vojákovi zůstalo jen zrcátko, hřeben, 26 korun a několik dopisů, které mu napsali rodiče a to je všechno, co se jim vrátilo. Z toho je vám opravdu úzko.“
Pomoci může každý
Vznik podobné publikace zahrnuje podle Libora Akslera především bádání v archivech. V poslední době využívají také pamětníky pamětníků, kterých se po výzvě v novinách přihlásila řada. Ostatní zájemci, kteří by chtěli a mají čím přispět, se můžou pracovníkům muzea přihlásit ještě do konce června. Publikace pak vyjde letos na podzim.
Související
-
Skutečné zážitky ze Skutče, aneb kamennou cestou do světla
Skuteč stojí na žulové skále. Tento výjimečně tvrdý kámen objevili stavitelé železnice kolem roku 1867 a následujících sto let se tady intenzivně těžilo. Dnes je vě...
-
Z 19. století v nás zůstalo hodně, tvrdí historička Marie Macková
Napsala knihu o tabákové továrně v Lanškrouně a do Králík umístila děj svých detektivek. Historička a spisovatelka Marie Macková má ráda dějiny východních Čech.
-
Skoro proti všem. Nezávislá žurnalistika to nemá nikdy lehké
Časopis Student ve své době patřil k nejradikálnějším listům. Jeden ze článků se dost možná stal pověstnou poslední kapkou pro vstup cizích vojsk v roce 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.