Skutečské muzeum shání vzpomínky na vojáky Velké války

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ředitel Městského muzea Skuteč Libor Aksler byl hostem Dobrého rána

Vojáci Skutečska 1914 – 1921, takový název ponese publikace mapující osudy vojáků povolaných na fronty první světové války, která v těchto dnech vzniká pod rukama pracovníků městského muzea ve Skutči.

„My jsme tuto knížku koncipovali tak, aby zahrnovala všechny vojáky. Nechceme dělat rozdíl mezi těmi, kteří bojovali v řadách rakousko-uherské armády, nebo posléze v řadách československých legií. Chceme vzpomenout obě strany,“ říká ředitel muzea a jeden z autorů publikace Libor Aksler.

Nápad vznikl v souvislosti s velkými výstavami, které byly v muzeu v letech 2014 a 2018 v souvislosti se stým výročím zahájení a ukončení 1. světové války. „Při té příležitosti se nám povedlo získat spoustu materiálů a řekli jsme si, že by byla škoda nechat to v šuplíku, protože je potřeba ty lidi připomínat,“ vysvětluje Libor Aksler okolnosti vzniku publikace.

Muži, které vzala válka

Z oblasti Skutečska odešlo v první vlně na konci července a začátku srpna 1914 přes 500 lidí. Během války pak bylo povoláno dalších minimálně 2500 lidí. Nejprve nastupovali jednadvacetiletí a záhy se hranice posunula od 18 do 53 let.

Na nové knize pracuje dvoučlenný tým. „Ředitel regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek si vzal na starost textovou část mapující cesty vojáků rakousko-uherských, legionářů a bojovníků na Slovensku. Osudy vojáků, všední život a statistiky mám na starosti já,“ říká Libor Aksler a dodává: „O válce se nedá říct nic hezkého. A když sedíte v archívu a otvíráte pozůstalostní listy, kdy po vojákovi zůstalo jen zrcátko, hřeben, 26 korun a několik dopisů, které mu napsali rodiče a to je všechno, co se jim vrátilo. Z toho je vám opravdu úzko.“

Pomoci může každý

Vznik podobné publikace zahrnuje podle Libora Akslera především bádání v archivech. V poslední době využívají také pamětníky pamětníků, kterých se po výzvě v novinách přihlásila řada. Ostatní zájemci, kteří by chtěli a mají čím přispět, se můžou pracovníkům muzea přihlásit ještě do konce června. Publikace pak vyjde letos na podzim.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související