Z 19. století v nás zůstalo hodně, tvrdí historička Marie Macková

25. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historička a spisovatelka Marie Macková

Napsala knihu o tabákové továrně v Lanškrouně a do Králík umístila děj svých detektivek. Historička a spisovatelka Marie Macková má ráda dějiny východních Čech, 19. století a jeho úředníky. Myslí si, že by se u nich mohli inspirovat i ti dnešní.

„Kdybych žila v 19. století a pocházela z prostředí mé rodiny, asi bych žila těžký život horalky z vesnice na Lanškrounsku. Pokud bych v sobě našla dost síly, tak bych se stala dělnicí v tabákové továrně. To bylo v té době docela luxusní zaměstnání,“ odpovídá historička Marie Macková na otázku, zda by si dokázala představit život v čase, kterým se jako badatelka zabývá.

O 19. století dokáže i poutavě vyprávět studentům Filozofické fakulty pardubické univerzity, kde učí.  A má za to, že v nás z té doby mnoho zůstalo, nebo zůstat mělo. Podle ní by se tam mohli v mnohém inspirovat i dnešní úředníci nebo zákonodárci.

Hra na finance a pašeráky

Úřednictvo je dalším oblíbeným tématem historičky Mackové. Dostala se k němu v době, kdy se mu ještě mnoho badatelů nevěnovalo jako archivářka a posléze i ředitelka Státního okresního archivu v Ústí nad Orlicí. V archivech totiž našla k tomuto tématu řadu materiálů. A díky nim zjistila, jak moc vzdělaní a schopní lidé museli úředníci v 19. století být.  I když i v té době, stejně jako dnes, bylo úřednictvo velmi nepopulární, zvláště to z finanční správy.

Historička a spisovatelka Marie Macková

„V pomyslné  hře na pašeráky a finance bude v očích veřejnosti vždy vítězit pašerák,“ uvědomuje si Marie Macková a s úsměvem dodává, že se jedná o historickou nespravedlnost, kterou si předsevzala napravit i svými dalšími pracemi. A to také historickými detektivkami. „Rozhodla jsem se tedy vytvořit postavu geniálního detektiva, kterým nebude četník ani policista, ale financ. Občas mě baví jít proti proudu,“ dodává.

Historické detektivky z Králík

Detektivky začala psát Marie Macková už jako zkušená autorka odborných publikací, ale také jako velká milovnice detektivních příběhů. A dokázala v nich skvěle spojit své znalosti dějin, regionu s fantazií a umem schopných autorů tohoto žánru. Příběhy jejích knih se totiž odehrávají v předminulém století a na Králicku. Tam umístila zločiny a hlavně svého hrdinu, komisaře finanční správy Eduarda Plischka, který je rozplétá. Zároveň si tak čtenáři mohou udělat obrázek, jak nelehký byl život financů zvláště v tak zapomenutém kraji a v příhraničí.

Vyšly zatím dvě: Příběh vzácné tabatěrky a Příběh staré šperkovnice. A milovníci tajemství, napětí a historických detektivek si v nich určitě přijdou na své. Oslovila ale také své kolegy odborníky, kteří oceňují, jak vychází z historických reálií. Do svých detektivek pak začlenila i některé své badatelské objevy a při popisech okolí i krajiny čerpá i ze starých map. Jak ale sama přiznává, podstatná část jejích knih je výplodem autorovy fantazie. I když vlastně cokoli, co se v jejích detektivkách odehrává, se ve skutečnosti na Králicku 19. století klidně mohlo stát.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...