Slatiňanský zámek se halí do lešení. Bude mít novou barvu, věže i balkony

31. srpen 2017
Na zámku ve Slatiňanech začala rekonstrukce. Budova se vrátí do podoby před 100 lety

Zámek ve Slatiňanech změní barvu. Začala postupná obnova památky, která bude naprosto zásadní. Dělníci znovu postaví to, co teď chybí - věže, balkony, altány a zahradníci se postarají o nové stromy a záhony v parku.

Zámek čeká velký skok v čase o století zpátky. A vysoká je i cena plánovaných oprav, která přesáhne částku 100 milionů korun.

Na slatiňanském zámku je už postavené lešení a začalo se s otloukáním omítky na západním průčelí západního křídla a jižním průčelí severního křídla. „Začali jsme s otloukáním omítky v těchto místech, abychom neomezili návštěvnický provoz,“ popisuje postup oprav kastelán zámku, Jaroslav Bušta.

Čtěte také

U zámku stojí až osmimetrové leštění, protože se šplhá až nahoru k zámecké věži a prvním krokem je odstranění nesoudržných omítek: „Omítkové vrstvy máme opravdu bohaté, od baroka přes klasicismus až po omítky 19. a 20. století, včetně těch ne úplně povedených z poslední rekonstrukce na konci 80. let. A kolem oken se vrací odstraněné šambrány,“ dodává Bušta.

Návrh jižního průčelí slatiňanského zámku

Slatiňanský zámek změní barvu

Měnit se bude také barva fasády a přidají se některé původní prvky. „Momentálně s památkáři řešíme výslednou barevnost. Víme, že ten zámek byl poměrně sytě okrový, k tomu tady byly červené akcenty v podobě kordonové římsy, nahoře na věži červené rozety. A v celém areálu je spousta litinových prvků včetně balkónu, který byl v padesátých letech odstraněn a který se bude vracet. A tyhle prvky zase měly sytě zelenou barvu,“ doplňuje kastelán zámku.

Čtěte také

V průběhu oprav se nepředpokládá uzavření zámku, ale provoz bude omezený „Nebudou přístupné všechny prohlídkové okruhy, bude to vždy tak, abychom se vyhnuli té stavbě, která bude z části zasahovat i do interiérů, takže se prohlídkový okruh bude měnit v průběhu sezóny,“ vysvětluje Jaroslav Bušta.

Jedná se o největší proměnu slatiňanského zámku za posledních 120 let. Plánovaný konec oprav je na začátku roku 2019.

Západní balkon s lodžií (cca 1950)