Šmejdi převlékli kabáty. Nabízejí léky proti koronaviru a levnější teplo
V těchto dnech se stále přesvědčujeme o tom, že to s naší českou povahou není tak špatné. Pomáháme si. Ale pozor. I v této náročné době se najdou lidé, kterým se říká trefně šmejdi. Využívají situace k různým podvodným praktikám. Na co si dát pozor? Ptali jsme se spotřebitelského rádce Josefa Černého.
Šmejdi využívají strachu mezi lidmi a nabízejí po telefonu zaručené léky proti koronaviru a na zvýšení imunity za tisíce korun. V některých případech dokonce lidem tvrdí, že balíček už je na poště a oni si ho tam musí vyzvednout.
Čtěte také
„Je to samozřejmě podvod. Takový rozhovor je třeba v zárodku rázně odmítnout a položit telefon. Nikdy nevyslovit slovo ANO. Například ve chvíli, kdy se telefonující ptá, zda mluví s daným člověkem. To se dá zneužít,“ varuje Josef Černý.
Podobné telefonáty se teď vyskytují s nabídkami zaručeně výhodnějšího dodavatele energie. To vše s odvoláním na současnou situaci, kdy budou ostatní dodavatelé zdražovat, pouze u tohoto zůstane cena stálá. Pozor, tito šmejdi chtějí vidět minulá vyúčtování. I v tomto případě se jedná o podvodníky, kteří chtějí vydělat na lidské naivitě.
Opatrnost a zdravý rozum
„Pokud se objeví někdo cizí s kufrem u vašich dveří, vůbec se s ním nebavte. A pokud se přece jen stane, že něco podepíšete, není nic ztraceno. Od smlouvy můžete do čtrnácti dnů odstoupit bez udání důvodu,“ radí spotřebitelský rádce.
Objevují se také fiktivní e-shopy, které nabízejí roušky, dezinfekční gely, a další zdravotnický materiál. To vše velmi předražené. „Takový neexistující eshop umí bez problému vytvořit desetiletý kluk za pár minut,“ varuje Josef Černý.
A je těžké ho odhalit, protože dnes všichni vyžadují platbu předem z hygienických důvodů. Jedinou radou je neshánět tyto věci po internetu. Ručně ušité roušky jsou díky české šikovnosti a soudržnosti už v každé obci k mání.
Související
-
Pardubice varují občany: Podvodníci nabízejí roušky po telefonu
Pardubický magistrát zaznamenal stížnost na podvodné prodejce roušek. Telefonicky osloví klienta a vydávají se za zástupce zdravotní pojišťovny.
-
Děti nemají zodpovědnost, protože jim ji nedáme. Teď je šance to změnit, říká psycholog
Děti se už dva týdny učí doma. Mnoho rodičů má strach, že jejich potomci učivo nezvládnou. Podle psychologa Milana Studničky se ale se zákazy a příkazy nic nepořídí.
-
PŘEHLEDNĚ: Kde seniorům v Pardubickém kraji poradí a pomohou s nákupy v období epidemie
Potřebujete pomoc s nákupem? Jste v tíživé situaci a hledáte radu? Nabízíme přehled linek, kde vám poradí a pomohou.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.