Šmejdi převlékli kabáty. Nabízejí léky proti koronaviru a levnější teplo

6. duben 2020

V těchto dnech se stále přesvědčujeme o tom, že to s naší českou povahou není tak špatné. Pomáháme si. Ale pozor. I v této náročné době se najdou lidé, kterým se říká trefně šmejdi. Využívají situace k různým podvodným praktikám. Na co si dát pozor? Ptali jsme se spotřebitelského rádce Josefa Černého.

Šmejdi využívají strachu mezi lidmi a nabízejí po telefonu zaručené léky proti koronaviru a na zvýšení imunity za tisíce korun. V některých případech dokonce lidem tvrdí, že balíček už je na poště a oni si ho tam musí vyzvednout.

Čtěte také

„Je to samozřejmě podvod. Takový rozhovor je třeba v zárodku rázně odmítnout a položit telefon. Nikdy nevyslovit slovo ANO. Například ve chvíli, kdy se telefonující ptá, zda mluví s daným člověkem. To se dá zneužít,“ varuje Josef Černý.

Podobné telefonáty se teď vyskytují s nabídkami zaručeně výhodnějšího dodavatele energie. To vše s odvoláním na současnou situaci, kdy budou ostatní dodavatelé zdražovat, pouze u tohoto zůstane cena stálá. Pozor, tito šmejdi chtějí vidět minulá vyúčtování. I v tomto případě se jedná o podvodníky, kteří chtějí vydělat na lidské naivitě.

Opatrnost a zdravý rozum

Pokud se objeví někdo cizí s kufrem u vašich dveří, vůbec se s ním nebavte. A pokud se přece jen stane, že něco podepíšete, není nic ztraceno. Od smlouvy můžete do čtrnácti dnů odstoupit bez udání důvodu, radí spotřebitelský rádce. 

Objevují se také fiktivní e-shopy, které nabízejí roušky, dezinfekční gely, a další zdravotnický materiál. To vše velmi předražené. Takový neexistující eshop umí bez problému vytvořit desetiletý kluk za pár minut, varuje Josef Černý.

A je těžké ho odhalit, protože dnes všichni vyžadují platbu předem z hygienických důvodů. Jedinou radou je neshánět tyto věci po internetu. Ručně ušité roušky jsou díky české šikovnosti a soudržnosti už v každé obci k mání.

autoři: Miroslav Hruban , jsl
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.