Snědek - jarní cibulovina, která vás nasytí jarem

20. duben 2017
Snědek

Pokud chcete mít na zahradě výjimečnou květinu, pořiďte si snědek. Je to cibulovina, která zdobí letní záhony podobně jako lilie. Dozvěděli jsme se to od mistra republiky ve floristice Petra Kopáče.

Snědků je kolem dvou set druhů. U nás rostou i v přírodě, na vyhřátých loukách a stráních a kvetou bíle. Naše druhy jsou mrazuvzdorné. Ale pestrobarevné africké a západoasijské snědky českou zimu nepřečkají. Podobně jako cibule hyacintů je musíte vyjmout ze země, nechat je přezimovat v suchu a na jaře opět vysadit.

Narcisy a hyacinty jsou velmi jedovaté

Pozor, cibule snědku je jedovatá. „Takže z ní určitě nevařte nedělní oběd,“ vtipkuje Petr Kopáč. Také některé další cibuloviny jsou jedovaté. Zejména narcisy a hyacinty. Nesnesou se proto s ostatními květinami ve váze. Ale i to má řešení. „Pokud si koupíte narcis nebo hyacint, dejte ho na dvacet čtyři hodin do vody. Květiny vyroní toxické látky a pak se mohou kombinovat s ostatními,“ radí florista Petr Kopáč.

Nedávejte do vázy k cibulovinám nikdy výživu v sáčku

Výživa obsahuje totiž cukr a ten urychluje stárnutí květů. Jakékoliv jiné květině výživa ze sáčku prospěje, ale jarním cibulovinám ne. Tulipán, narcis, hyacint, pryskyřník, kosatec, dokonce ani sasanka by vám za takovou péči nepoděkovaly.

Pryskyřník je velmi vkusná květina do svatebních vazeb. Jedná se o pryskyřník – ranunculus, který se dá pěstovat i na zahradě. Jsou to krásné šlechtěné odrůdy, které vypadají jako pivoňka. A vydrží velmi dlouho ve váze. Zato tulipán ze zahrady ve váze příliš dlouho nevydrží. Jakmile se dostane do teploty nad patnáct stupňů, začíná se otevírat. Proto tulipány Petr Kopáč do svatebních kytic nedoporučuje. Ale to neznamená, že si je nemůžeme koupit na víkend domů. Kupované tulipány vydrží přece jen déle, než ty ze zahrádky. Mají silnější stonek a teplo jim tolik nevadí.