Studentka z Pardubic bodovala v čínské soutěži vědců

19. září 2019

Letos v červenci se v čínském Macau pořádal další ročník mezinárodní soutěže mladých vědců CASTIC a také Česká republika tam měla své zastoupení. Studentku pardubického gymnázia Mozartova Sylvu Neradovou.

„Lidé z celého světa tam představují odborné projekty z různých oborů od fyziky přes biologii až po počítače. Probíhá to formou posterové prezentace. Každý si připraví plakát, kde má popsanou svou práci a tu pak prezentuje odborné komisi,“ popisuje Sylva Neradová čínskou soutěž.

Prezentace i cestování

Název projektu mladé vědkyně zní trochu jako zaklínadlo: „Vyrazila jsem s projektem nazvaným Fosfatázy Pho 15p defosforylují 2-fosfoenolglykolát, což je mikrobiologicko-chemicky zaměřená práce. To znamená, že já jsem zkoumala část genomu patogenní kvasinky, která způsobuje onemocnění a velké problémy lidem třeba na JIPce. A zkoumala jsem její část, kterou neznáme. To je důležité do budoucnosti třeba při vývoji léčiv a podobně,“ popisuje studentka 4. ročníku gymnázia.

Čtěte také

Z Macaa si Sylva Neradová přivezla druhé místo. Kromě soutěžení ale zvládla poznat i okolí. „Docela důkladně jsme procestovali Macao, což je centrum kasín v Číně. A jeden den jsem byla v Hongkongu. Tam bylo strašně moc lidí, to jsem si do té doby neuměla vůbec představit. Byli hodně milí a vstřícní, i když nám často nerozuměli a pak mě zaujal pořádek,“ vypráví Sylva Neradová.

Začátky v laboratoři

A jak se k vědecké práci dostala? „Já jsem vždy chtěla pracovat v laboratoři. V prvním ročníku mě naše paní třídní učitelka vzala na konferenci na pardubické univerzitě pro středoškoláky, kde představovali své odborné práce. Byla tam jedna s podobnou tématikou, moc se mi líbila. Pak se mě zeptali, jestli bych chtěla dělat něco podobného, já jsem souhlasila a tak mě seznámili s mojí vedoucí v laboratoři Olgou Heidingsfeld a tak to začalo,“ popisuje své začátky Sylva Neradová.

Věda vs. škola

Jeden čas byla do práce tak zabraná, že do školy chodila psát jen písemky: „To je pravda, ale teď už jsem ve čtvrtém ročníku a tak preferuji školu s tím, že se připravuji i na přijímací řízení do Spojených států, kam bych chtěla a to mi zabírá dost času,“ říká Sylva Neradová, která si najde čas i na jiné aktivity: „Věda je určitě koníčkem, ale zároveň mám i spoustu jiných koníčků. Například hrozně ráda běhám, každý den. A to je relaxace.“

Spustit audio

Související