Svéráz hlásí splněno. Námořník z Letohradu obeplul zeměkouli a napsal knížku
Cesta bez překážek nikam nevede. Pod vlivem tohoto hesla absolvoval dobrodružnou plavbu kolem světa Martin Doleček. Nezastavilo ho ani ztroskotání na mělčině.
„V šestnácti jsem si začal stavět malý katamarán. V osmnácti se mi ho podařilo dát na vodu. Od té doby brázdím moře a následně oceány. Ve třiceti, když už jsem měl víc zkušeností, tak jsem se rozhodl obeplout celý svět,“ říká.
Plánování? Nesmysl
Martin Doleček je jachtař, který zároveň chce něco vidět a poznávat. „Od začátku jsem počítal se zastávkami. Myslel jsem si, že pojedu dva roky. Nakonec z toho bylo pět let. Občas jsem jel v kuse až 40 dní. Loď pluje dlouho nějakým směrem, což je na té sólo plavbě takové nejnáročnější.“
Komplikace logicky přicházely. „Měl jsem třeba velkou závadu na hlavním kormidle. Už jsem si myslel, že žádná větší nebude. Pak mě ale přemohla únava a najel jsem na mělčinu, kde jsem uvíznul. Z lodě byl málem vrak, protože se do ní dostala voda. Potřeboval jsem ji přesunout do místa, kde se dá opravit. Pomáhali mi domorodci i lidé na dálku.“
Cestou si dobrodruh vedl deníky a psal různé články na své webové stránky. Na světě proto už teď je kniha Sám kolem světa svérázně. „Je to takové vyznání lidem, kteří mě podporovali. Jsem rád za tuto ucelenou formu. Mít svoji knihu je můj další splněný sen.“
Myšlenky na legendu
Cesty Martina Dolečka vždycky měly svérázný nádech. Ze zásady nechce nikoho kopírovat. Přesto ví, že úplně prvním Čechem s tímhle ďábelským plánem byl Richard Konkolski. „Velký vzor. Vyplout na amatérsky postavené lodi vyžaduje odvahu. Tu moji stavěl doma jeden z fanoušků Richarda Konkolského. Věnoval jí dvacet let, ale nikdy se nedostal na moře. Loď mi nakonec odprodala jeho žena.“
Konkolski je dnes známější ve světě než v Česku. Změnit by to chtěl Nadační fond Historie dobrodružství. „Jsem rád, že jsme spolu mohli vystoupit v Ostravě. Mohli jsme srovnat 45 let rozdílu v plavbách. Některé země vůbec žádné sólo plavby nemají,“ připomíná hrdě Doleček.
Související
-
Osamělý dobrodruh má rád lidi. Teď obeplouvá celý svět
Díváte se často na hodiny? Kdybyste pluli oceánem, přestal by vás přesný čas pálit. Na vodě podle letohradského mořeplavce Martina Dolečka rozhodují spíš dny, měsíce.
-
V garáži postavil loď a doplul ze Žižína až k moři
Petr Tlapák. Znáte? Se svými dobrodružnými kousky se zatím nechtěl nikde předvádět. A přitom třeba projel sám celou Jižní Ameriku na starém kole. Ale o nejnovější a...
-
Pardubický cestovatel vyrazil na vlastnoručně vyrobené lodi...
Téměř tisíc kilometrů, dvě řeky, jedna kánoe, tak by se v krátkosti dal popsat nápad cestovatele z pardubického Žižína. Několik let stavěl loď, se kterou plánoval d...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka