Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie. Pardubická výstava S.K.L.E.M. má nové koření
Na sklo si Východočeské muzeum v Pardubicích potrpí. Stálou expozici pravidelně ozvláštňuje. K tomu, aby byla pořád trochu jiná, napomáhá i denní chod slunečního světla.
„V závislosti na slunečním úhlu se významně mění prožitek z výstavy. Doporučujeme přijít několikrát, protože expozice je vždy nová a inspirativní. Plánujeme noční prohlídku s umělým osvětlením, které umožňuje sklo prožít ještě jinak než pod přirozeným denním světlem,“ říká vedoucí historického oddělení muzea Jan Ivanega.
Škatulata za lepším
Dřív byla expozice skla umístěná v severním křídle zámku, teď už je v křídle jižním. V sousedství stálé expozice najdeme východní křídlo, které prošlo náročnou rekonstrukcí. „Jsme rádi, že i tam můžeme prezentovat sklo. Jde o prostory pernštejnské z dob Vojtěcha z Pernštejna. Vybavené jsou nádhernými freskami a mají krásné světelné podmínky. Pro výstavy skla se tak přímo nabízejí.“
Stálou expozici S.K.L.E.M. – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance, Magie doplňují aktuální výstavy se sklem spojené. „Závisí to na přízni zřizovatele a ministerstva kultury. Pokračování akviziční činnosti ve skle se stále daří. Naše sbírka má velké jméno, patří k nejvýznamnějším sbírkám svého druhu v Evropě. Letos jsme za ni dostali významné ocenění v podobě druhého místa v soutěži muzeí Gloria musaealis. Chápeme to jako ocenění celé sbírkotvorné koncepce i práce dlouholetého kurátora sbírky Iva Křena,“ myslí si Ivanega.
Tři umělci na dvou výstavách
Návštěvníci první sklářské výstavy v nových prostorách se můžou těšit na práce Petra Hory, tedy tvůrce spojeného se staletou tradicí výroby skla na Horácku. Po dlouholetém působení v huti ve Škrdlovicích, pro kterou vytvořil přes 100 návrhů, se v roce 1992 vrhnul na dráhu tvůrce světově oceňovaných autorských objektů. „Jeho základ je spíš řemeslný. Vytváří práce velmi působivé na pohled. Stačí se na ně dívat a užívat si hru světla a stínu, která se na jednoduchých barevných tvarech odehrává.“
Dílčí obměnou podle Ivanegy prošla i stálá expozice. Zdi „skleněného města“ pokryly vybrané návrhy od světově uznávané sklářské výtvarnice Gizely Šabókové a volná díla na plátně Jaromíra Rybáka. Sklářské realizace obou autorů jsou v expozici zastoupené ve velkém. „Teď vystavili své další práce na papíře a na plátně. Jaromír Rybák nabízí na velkoformátových kresbách vhled do světa bizarní fantazie. Gizela Šabóková ukazuje abstrahované lidské postavy v nějakých mezních situacích. Jsou to celoživotní tvůrčí kolegové a blízcí přátelé. Jejich práce spolu krásně komunikují a fungují.“
Související
-
Pět písmen a zážitek na celý život. Expozice S.K.L.E.M. je výjimečná
Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.
-
Jeskyně pod věží. Na pardubickém zámku budete jako slepí brouci
Krápníky, kolonie vrápenců, jezírko, kapající voda. Za jeskyněmi letos nemusíte vyrážet jenom do krasových oblastí.
-
Nejstarší zeď v Pardubicích. Na zámku objevili zbytky věže ze 14. století
Je to objev, který mění pohled na nejstarší dějiny zámku v Pardubicích. Archeologové narazili na mohutnou zeď z opuky, která tu tvořila obytně obrannou hranolovou věž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka