Táhnout za jeden provaz. Armádní soutěž v Pardubicích prověřila schopnosti vojáků

1. září 2023 12:10

Rozdělat a udržet oheň, roztáhnout vlastními silami sedmitunovou tatrovku nebo třeba transport raněného přes překážkovou dráhu. To jsou jen některé disciplíny armádní soutěže Logtec, kterou v Pardubicích pravidelně organizuje 14. pluk logistické podpory. Otestovat má nejen fyzickou, ale i teoretickou přípravu vojáků na nejrůznější situace.

„Je to soutěž logistických dovedností, soutěží 23 týmů. Celkem je to 115 vojáků,“ říká mluvčí 14. pluku logistické podpory Helena Řebíčková.“ Většina týmů je od logistiků z Pardubic a praporů z Klatov a Lipníka nad Bečvou. Účastní se ale i zástupci posádek z pardubického letiště, Semtína a Lázní Bohdaneč.

Členové týmu se neznají

A dodává, jaké disciplíny se tady ještě odehrávají: „Je to celkem 12 disciplín, jsou postaveny především na zvládnutí logistických dovedností. Mají soutěžní disciplínu, kde musejí rozdělat v časovém limitu oheň, další disciplínou je například rozborka/sborka, kde skládají dvě zbraně, dále je tady například zdravověda. Všechno je to na čas, případně je to bodováno podle toho, jak tu disciplínu zvládnou.“

Pneumatiky je potřeba dostat zpět na start. Nejlépe vzduchem

Nedaleko od místa, kde natáčíme je parkování na přesnost, kdy je řidič závislý jen na pokynech od kolegů. Jinde je zase stanoviště, kde musí vojáci složit malý kontejner, následně do něj naložit pneumatiky, kontejner zavřít a na víko postavit dva kelímky s vodou. Pomocí paletového nakladače pak musí projet slalomovou dráhu a přitom nevylít vodu.

Součástí programu je také výměna kola u armádního pick-upu. „Měnili jsme pneumatiku a zároveň jsme dělali slalom s dalšími pneumatikami, pak znova nasazovali tu náhradní pneumatiku,“ říká Zuzana Zemanová, jedna z účastnic logistické soutěže. Pro vojáky je toto zpestření běžného pracovního režimu, přiznává Zemanová.

Pětičlenné týmy jsou záměrně namixované tak, aby to byli lidé, kteří spolu obvykle nepracují. Hlavním účelem je týmová spolupráce, potvrzuje Řebíčková: „Přesně tak. Hlavním účelem je teambuilding, aby lidi dokázali spolupracovat. V týmu je vždy jedna žena a musí tam být řidič profesionál.“

Soutěživost je prý mezi jednotlivými týmy vysoká. Navíc vojáci nehrají jen o putovní pohár, ale také o věcné ceny.

autoři: Josef Ženatý , pta
Spustit audio

Související