Tajný účet za zády partnera může zničit vztah. Dluhy zase zbytek života

1. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podvodník vylákal od seniorů skoro 100 tisíc korun

Lidé si nejčastěji půjčují na spotřební elektroniku, auta nebo mobilní telefony. Někdy jim to přeroste přes hlavu a dluh splácejí další půjčkou.

Do rizikových situací se dostávají i lidé v důchodovém věku, s kterými se dluhy táhnou ještě  od doby, kdy pracovali. V mnoha případech pak musí nastoupit finanční poradci.

KRUK spravuje pohledávky bank, pojišťoven a telefonních operátorů. Klientům nabízí smírnou formu řešení jejich finančních závazků. „Společnost eviduje okolo deseti procent dlužníků nad 65 let a jsou to převážně ženy. Proč? Na to nedokážu odpovědět,“ přiznává PR managerka Jana Žaludová.

Staří lidé se nachytají snáze

Senioři jsou ještě ze staré školy, mnohdy poctiví a bohužel velmi důvěřiví. Nerozumí moderním technologiím a často si plno věcí neumí ani správně spočítat. Kvůli tomu se nejeden z nich může dostat do pasti. „Psychický teror ale často přichází i ze strany členů rodiny. Měl jsem v poradně osmdesátiletého pána, který se svěřil, že za chvíli už skončí na ulici, protože jeho pětadvacetiletý vnuk chce po něm neustále peníze, dokonce mu úplně vyjedl ledničku a ještě ke všemu chce, aby se děda odstěhoval,“ líčí příběh psychoterapeut Miroslav Bubeník. Zde jde o klasický příklad, kdy láska k vnoučeti převyšuje všechny možné hranice.

Vytvořte si finanční scénář dopředu

Jsou na tom čeští důchodci opravdu tak dobře, že si můžou dovolit půjčovat? Podle paní Jany je to jen o tom, jak si vše předem naplánujete, rozvrhnete. „Jedna z priorit je, vytvořit si rezervy, díky kterým můžete lépe s penězi disponovat a třeba až později pomoci svým dětem, vnoučatům. Dluhy jen z výše měsíčního důchodu se splácejí velmi těžko. Každý by měl mít na svém účtu do rezervy navíc tři měsíční výplaty. A také si rozmyslete, jestli to, na co si půjčujete, opravdu k životu potřebujete.“

Tajné účty za zády partnera

Když rodina funguje a drží pospolu, trable s penězi se řeší lépe. Bohužel ne všude to tak chodí. „Máme případy, kdy jeden z partnerů má tajný účet a žije si, hospodaří za zády toho druhého. To je symptom toho, že vztahy nejsou v pořádku, s partnerstvím už to nemá nic společného. A věřte, že tohle téma řešíme ve velkém,“ potvrzuje Bubeník.

Na druhou stranu těžká je i samota a nejen u seniorů, někdy to má dokonce fatální důsledky. I přesto, že jste obklopeni známými, ještě neznamená, že se dočkáte pomoci.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová