Talentovaná režisérka přivádí do Pardubic netypického Goldflama. V Exilu hrají hororovou grotesku

7. březen 2024

Já je někdo jiný. Tak zní název nového představení Divadla Exil. Ironickým jazykem vypráví příběh obyčejného člověka, kterého dohánějí jeho strachy. Sedm herců a jedenáct postav v režii Anny Řehůřkové.

Vyprodaná premiéra bude v sobotu 9. března, první repríza pak 14. dubna. „Cítím trochu příjemného stresu. Moc se na to těšíme. Máme velká očekávání a doufáme, že všechno dobře dopadne. Princip grotesky je, že se komedie mění v tragiku a když je do toho ještě trochu strachu, jde o zajímavý mix,“ soudí režisérka.

Dorazí autor?

Hru napsal sám Arnošt Goldflam. „Před několika lety jsem s ním měla možnost mluvit. Povídala jsem si s ním o režii, o divadle. Inspiroval mě. Když jsem mohla v Divadle Exil režírovat, tak jsem automaticky sáhla po něm jako po českém dramatikovi. Hledala jsem text, který by nebyl tak typický a myslím, že jsem ho našla. Chtěla jsem si zkusit inscenovat text, který je pevný, dramatický. K tomu je Exil jako stvořený. Určitě budeme Arnošta Goldflama zvát na některou z repríz a doufáme, že se přijede podívat.“

Režisér je podle Anny takový manažer celého projektu. „Snažím se být trpělivá, ale někdy člověk musí přitlačit. Měl by znát osobní struny každého z týmu a musí vědět, jak na ně správně zahrát, aby všechno zafungovalo. Pro divadlo mám obrovský zápal a doufám, že nikdy neuhasne.“

Řehůřková vystudovala DAMU, chodí do prvního ročníku na režii na JAMU a je z Pardubic. Už dvakrát byla předsedkyní studentské poroty na Grand festivalu smíchu. „Kloubení je trochu složitější. V rámci studia na JAMU čteme třeba čtyři dramata týdně. Do toho jsme dělali Antigonu, teď děláme Revizora a zabýváme se novodobými německými dramatiky. Člověk občas musí přepnout na toho Goldflama, ale jde to velmi lehce.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.