Telegrafia matka Tesly

Tesla jako technika slaboproudá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy První televizní souprava Tesly z roku 1947
0:00
/
0:00
Předchozí díl
Následující díl

Z válečné výroby pro Wehrmacht se Telegrafia rychle přeorientovala na civilní výrobu elektronického spotřebního zboží. Na sklonku roku 1945 prošla procesem znárodnění a jako národní podnik získala nový název Tesla, tedy technika slaboproudá.

Už během války pracovali vývojáři Telegrafie potají na vývoji radiové techniky. Už během roku 1945 se začal vyrábět radiopřijímač Liberátor a v následujících letech pak Klasik, Kongres, Romance, Harmonie, Dominant a Tábor.

Od počátku šedesátých let se výroba soustředila na televizní přijímače a magnetofony a ostatní výroba se převedla do pobočných závodů Tesly. V roce 1950 získala Tesla objekt „Kokešov“ v Opočínku u Pardubic a tam přemístila veškerý výzkum a vývoj.

Televizní přijímač Tesly Akvarel z roku 1956

V roce 1957 převzala Tesla další budovu s rozsáhlými pozemky a to Larischovu vilu v Pardubičkách, známou jako Zámeček. Tam umístila svoji administrativu a na pozemcích postavila nové výrobní haly C7, N7, N2 a tzv. Polygon na druhé straně silnice.

Tesla vyráběla radiolokátory především pro východní trhy a měla z těchto zakázek velké zisky. Proto se výroba spotřební elektroniky přesunuje jinam a Tesla se dál zaměřovala především na vývoj a výrobu radarové techniky.

Přistávací lokátor RP 2F z roku 1967

 Nikdo tomu nevěřil, že by Tesla mohla padnout

Přichází konec devadesátých let a s nimi konec státního hospodaření i národního podniku Tesla, který tou dobou zaměstnával v Pardubicích téměř 7 tisíc lidí. Odbyt začal váznout, Tesla padala do dluhů a pomalu nebylo na výplaty.

Hlas Tesly

Stále to byl ale podnik s jedinečnou výrobou pasivních i aktivních radiolokátorů a tím pádem podnik pro investory i konkurenci velmi zajímavý. 

Tesla se rozpadla na menší podniky s různým zaměřením. Podle zápisu v obchodním rejstříku zanikla slavná pardubická Tesla, pokračovatelka prvorepublikové Telegrafie,  18. března roku 2011.

Výroba radiolokátorů pokračuje, i když dnes už pod jinou značkou. A pokračuje i výroba jiných produktů, často v prostorách předlistopadové Tesly. 

Komplex původní Telegrafie naproti nemocnici v těchto měsících nenávratně mizí.  Slávu této firmy bude připomínat jen nejstarší budova, kterou převzala Univerzita Pardubice. Ostatní plochy se promění v obytnou čtvrť a lidé ji budou znát jako Novou Teslu. S technikou slaboproudou už ale bude mít toto místo pramálo společného.

Demolice objektu Tesly naproti nemocnici
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...