Telegrafia matka Tesly

Tesla jako technika slaboproudá

Předchozí díl
Následující díl

Z válečné výroby pro Wehrmacht se Telegrafia rychle přeorientovala na civilní výrobu elektronického spotřebního zboží. Na sklonku roku 1945 prošla procesem znárodnění a jako národní podnik získala nový název Tesla, tedy technika slaboproudá.

Už během války pracovali vývojáři Telegrafie potají na vývoji radiové techniky. Už během roku 1945 se začal vyrábět radiopřijímač Liberátor a v následujících letech pak Klasik, Kongres, Romance, Harmonie, Dominant a Tábor.

Od počátku šedesátých let se výroba soustředila na televizní přijímače a magnetofony a ostatní výroba se převedla do pobočných závodů Tesly. V roce 1950 získala Tesla objekt „Kokešov“ v Opočínku u Pardubic a tam přemístila veškerý výzkum a vývoj.

Televizní přijímač Tesly Akvarel z roku 1956

V roce 1957 převzala Tesla další budovu s rozsáhlými pozemky a to Larischovu vilu v Pardubičkách, známou jako Zámeček. Tam umístila svoji administrativu a na pozemcích postavila nové výrobní haly C7, N7, N2 a tzv. Polygon na druhé straně silnice.

Tesla vyráběla radiolokátory především pro východní trhy a měla z těchto zakázek velké zisky. Proto se výroba spotřební elektroniky přesunuje jinam a Tesla se dál zaměřovala především na vývoj a výrobu radarové techniky.

Přistávací lokátor RP 2F z roku 1967

 Nikdo tomu nevěřil, že by Tesla mohla padnout

Přichází konec devadesátých let a s nimi konec státního hospodaření i národního podniku Tesla, který tou dobou zaměstnával v Pardubicích téměř 7 tisíc lidí. Odbyt začal váznout, Tesla padala do dluhů a pomalu nebylo na výplaty.

Hlas Tesly

Stále to byl ale podnik s jedinečnou výrobou pasivních i aktivních radiolokátorů a tím pádem podnik pro investory i konkurenci velmi zajímavý. 

Tesla se rozpadla na menší podniky s různým zaměřením. Podle zápisu v obchodním rejstříku zanikla slavná pardubická Tesla, pokračovatelka prvorepublikové Telegrafie,  18. března roku 2011.

Výroba radiolokátorů pokračuje, i když dnes už pod jinou značkou. A pokračuje i výroba jiných produktů, často v prostorách předlistopadové Tesly. 

Komplex původní Telegrafie naproti nemocnici v těchto měsících nenávratně mizí.  Slávu této firmy bude připomínat jen nejstarší budova, kterou převzala Univerzita Pardubice. Ostatní plochy se promění v obytnou čtvrť a lidé ji budou znát jako Novou Teslu. S technikou slaboproudou už ale bude mít toto místo pramálo společného.

Demolice objektu Tesly naproti nemocnici
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.