Telegrafia matka Tesly

Byl to jeden z největších podniků v Pardubicích. Prošly jím tisíce zaměstnanců, někteří zde získali vzdělání, jiní praxi, ale mnozí zde strávili celý svůj profesní život. Dodnes se "tesláci" schází v přízemí své budovy, která už ovšem nese název nového majitele. 

Všechny epizody

Předchůdkyní Tesly byla firma Telegrafia. Nevznikla v Pardubicích, ale v Roztokách u Prahy. Byla to akciová společnost, ve které většinu kapitálu vlastnil stát, a vznikla už v roce 1919 z iniciativy ministerstva pošt a telegrafů.

Za německé okupace dostala nuceného správce a výroba se během války přeorientovala na vojenskou. Po osvobození spadla do první vlny znárodnění a od 1.ledna z ní byl národní podnik s novým názvem - Tesla.

Tesla fungovala až do roku 1991, kdy zkrachovala a část byla prodána společnosti Foxconn.  Tesla definitivně zanikla 18. 3. 2011.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...