Telegrafia matka Tesly
Byl to jeden z největších podniků v Pardubicích. Prošly jím tisíce zaměstnanců, někteří zde získali vzdělání, jiní praxi, ale mnozí zde strávili celý svůj profesní život. Dodnes se "tesláci" schází v přízemí své budovy, která už ovšem nese název nového majitele.
Všechny epizody
Předchůdkyní Tesly byla firma Telegrafia. Nevznikla v Pardubicích, ale v Roztokách u Prahy. Byla to akciová společnost, ve které většinu kapitálu vlastnil stát, a vznikla už v roce 1919 z iniciativy ministerstva pošt a telegrafů.
Za německé okupace dostala nuceného správce a výroba se během války přeorientovala na vojenskou. Po osvobození spadla do první vlny znárodnění a od 1.ledna z ní byl národní podnik s novým názvem - Tesla.
Tesla fungovala až do roku 1991, kdy zkrachovala a část byla prodána společnosti Foxconn. Tesla definitivně zanikla 18. 3. 2011.
Související
-
Politici regionu
Utvářeli národní politiku v první polovině 20. století a přitom měli úzký vztah k našemu kraji.
-
Příběhy z týlu a fronty druhé světové války
Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.