Tipy na víkend v Pardubickém kraji: první český online ples nebo sčítání čápů

26. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čápi si rádi hnízda staví ve výškách. Třeba na továrních komínech

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výstavy i akce. Poznejte tradiční Velikonoce na Betlémě v Hlinsku, zatančete si na online plese nebo pomozte se sčítáním čápů.

Od pátku můžete navštívit výstavu v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Zatím samozřejmě pouze ve venkovních prostorech. V oknech roubenek tak uvidíte různé velikonoční předměty, tradiční pečivo i zajímavé informace o jarních svátcích. Výstava potrvá do 6. dubna.

Na Facebooku a Instagramu Muzea v přírodě Vysočina najdete také videa s návody na přípravu pečiva jidáše nebo na tradiční zdobení kraslic.

V sobotu Pardubice potemní

Mezinárodní kampaň Hodina Země letos dorazí i do Pardubic. Jako upozornění na změny klimatu a problémy s tím související tak v sobotu o půl deváté večer zhasnou světla na třídě Míru, v pardubickém zámku i v divadle. Zapojit se do této akce můžete i vy symbolickým zhasnutím světel v domácnosti.

Při západu slunce je pohled na Zelenou bránu působivý. A co teprve z ní!

První český online ples

Když nemůžete vyrazit na ples vy, neznamená to, že ples nemůže za vámi. Už v sobotu 27. března se uskuteční první český online ples. Živá kapela, předtančení, tombola, zkrátka všechno, co ke správnému plesu patří, si užijete z pohodlí domova. Vybrat si můžete i místo u virtuálního stolu a popovídat si s ostatními účastníky plesu. Vstupenky a rezervaci místa zajistíte na stránkách www.onlineples.cz K účasti stačí počítač s webkamerou a samozřejmě společenský oděv.

Viděli jste čápa?

Účastníci programu Čapí hnízda právě sčítají čápy a jejich hnízda. Zapojit se můžete i vy. Stačí se podívat na stránky www.birdlife.cz, jestli je čapí hnízdo i ve vaší blízkosti. Poté do mapy zapíšete, zda jste tam zahlédli čápa dospělého nebo dokonce s mláďaty.

Na kole po Svitavách

V Bike clubu opět připravili cyklotrasu po okrese Svitavy. Tentokrát je určená hlavně pro silniční kola, protože vede po okrajových silničkách okolo Svitav. Trasa je rozdělená na západní a východní okruh a měří dohromady 238 kilometrů.

autoři: Barbora Slezáková , HRU , pta
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?