V Králíkách žije největší sova světa i malí kulíšci
Sokolník Radek Podolský se může pochlubit největším chovem sov ve východních Čechách. Založil vzdělávací centrum Království sov, kde odchovává evropské i exotické druhy.
Zahrada manželů Podolských na okraji městečka Králíky vypadá tak trochu jako zoologická, i když tento statut nemá. Enviromentální centrum Království sov a papoušků Radek Podolský založil v 2018. Mezi desítkami voliér prochází naučná stezka, na které se za běžných okolností můžete dozvědět o sovách téměř všechno. V první řadě to, že sova není dravec, ale patří do samostatné skupiny ptáků.
Na světě existuje více než 200 druhů sov. „Protože jsme vzdělávací centrum, snažím se lidem představit hlavně evropské druhy sov. Vytvořit kolekci všech 13 evropských druhů mi trvalo 18 let. Loni jsem sehnal dva poslední druhy, kulíška nejmenšího, což je hodně vzácná sova stejně jako kalous pustovka. Jde o hendikepované ptáky, kteří se už nemohli vrátit do přírody.“
Na druhé straně se v Království sov návštěvníci setkají i s exotickými druhy. Například jsou to puštíci brýloví, jejichž původní domovinou je Jižní Amerika, dále pak puštíci malajští z Asie. Zástupcem Afriky je výreček bělolící. Ve voliérách Radek Podolský chová na sedm desítek sov, ale také papoušky nebo mluvícího krkavce.
Největší je Denny
Největší sovou světa je výr západosibiřský. Ve svém přirozeném prostředí obývá západní Sibiř až po střední tok řeky Ob a západní Altaj. „Náš západosibiřský výr ale do Králík doputoval z Hamburku. Mám ho od chovatele z tamní soukromé zoologické zahrady,“ dodává Radek Podolský. „Jmenuje se Danny a teď na konci února je hodně neklidný, rád se předvádí, hlídá si svoje teritorium. Samička by totiž měla okolo poloviny března hnízdit.“
Největší sovou Evropy je výr velký. A právě ten by mohl být pomyslným králem v Království sov. „Sam byl moje první sova,“ vysvětluje sokolník. „Uvádí se, že se výr velký ve volné přírodě dožívá okolo 25 let, je na vrcholu potravního řetězce. Ale jsou důkazy, že se v zajetí mohou dožít až šedesáti, sedmdesáti let. Sam má ve voliéře samičku, mohli by mít mladé.“
V Království sov nechybí ani párek sovic sněžných. „To je velká atrakce pro děti, každý určitě zná slavnou sovu Hedviku z knihy a filmu o čaroději Harry Potterovi. Jenže filmová Hedvika byla vlastně kluk. Jenom samci totiž mají sněhobílé peří, samičky jsou černobílé. Při pohledu na sovy pálené si zase děti vybaví pohádku o Sovích strážcích.“
K obdivovaným ptákům v Království sov patří i puštík bradatý, který patří k severským sovám. „Je to pták, který má nejdokonalejší sluch. Na vzdálenost čtyřiceti, padesáti metrů uslyší myš, která běhá pod sněhem v hloubce třiceti centimetrů. Má krásný velký soví závoj, jak se říká obličejové části sov. Funguje jako dokonalý radar,“ říká zakladatel centra Království sov a papoušků Radek Podolský.
Související
-
Kde pštrosi strkají hlavu do sněhu
Před patnácti lety si Pražanovi přivezli do Kamence u Poličky jeden pár pštrosů pocházejících přímo z Afriky. Teď už se jim v líhních klube stovka kuřat ročně.
-
Exotická Litomyšl. Podobnou školu nenajdete v celé střední Evropě
Starají se o ohrožené druhy plazů, malé opice i ryby z afrického jezera Malawi. Studenti oboru Chovatel cizokrajných zvířat se učí přímo u školních terárií a voliér.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.