Tmavomodré hořce a nové naučné stezky pro děti. Krkonoše lákají k zářijovým výletům
Měsíc září je v Krkonoších druhou špičkou sezóny. Krkonoše lákají nejen na babí léto s barevnými stromy, ale také na tmavě modré květy hořců. Od poloviny srpna do poloviny září zbarvují stovky těchto zvonkovitých květů louky nad Harrachovem, v Obřím dole, na Rýchorách i dalších místech Krkonoš. Dalším lákadlem jsou zbrusu nové naučné stezky pro děti a jejich rodiče.
Hravé stezky v Krkonoších přibývají
Díky pracovníkům Správy Krkonošského národního parku vyrostly v Krkonoších letos čtyři hravé naučné stezky určené pro děti a jejich rodiče. Poslouží jako dobrý tip na krátký výlet pro rodiny včetně dětí v kočárcích.
„Lidé teď moc nestojí o složité informace. Proto jsme vytvořili jednoduché a názorné naučné stezky zaměřené na šneka vřetenovku, tetřívka, jelena a kosa horského. Na sedmi zastaveních plní děti se svými rodiči sedm úkolů. Zároveň chceme, aby to bylo zábavné pro celou rodinu,“ vysvětluje záměr Michal Skalka. Naučné trasy jsou krátké a bezbariérové.
Tetřívková stezka
Velmi zajímavou naučnou stezku najdete na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou. Podle Michala Skalky jde tetřívkovi doslova o život.
Čtěte také
„Tetřívek to má v České republice na hraně. Dá se objevit na Šumavě, v Krušných horách a v Krkonoších. Letos jsme napočítali jen pouhých 64 kohoutků. Jeho počty velmi klesají. A je to proto, že roste počet nezodpovědných návštěvníků, kteří chodí mimo cesty.
Když každý desátý z třinácti milionů návštěvníků Krkonoš chodí v klidových územích mimo stezky, tak je z toho jeden a půl milionu lidí, kteří tetřívka neustále ruší. To je jako když vám doma v ložnici každou hodinu někdo projde. Ještě se divíte, že tetřívek mizí z české přírody?“ Uzavírá Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku.
Kosí stezka
Tato hravá stezka je na vrchu Černé hory. Stačí dojet do Janských Lázní, lanovkou vyjet na Černou horu a přes vršek dojít k Černé boudě. Tam je Kosí naučná stezka. Dozvíte se třeba to, proč se říkalo kosu horskému turecký.
Stezka s vřetenovkou
Mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou najdete hravou stezku, která je zaměřená na vřetenovku. Je to malý šnek, který žije jen a pouze v Krkonoších. Na stezce se dozvíte, proč vřetenovku nikdy neuvidíte lézt ze stromu dolů.
Jelení stezka
Jelení stezku najdete nad Špindlerovým Mlýnem Na Pláních. Tam se dá také vyjet lanovkou a dojít k boudě Na Pláni. Tam je asi kilometr dlouhá stezka zaměřená na jelena. Dozvíte se třeba to, proč se má jelen v Krkonoších jako prase v žitě.
Vycházka za hořkým hořcem
Vycházku za hořci pořádá vedoucí ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku Michal Skalka, který slibuje, že návštěvníkům názorně dokáže, jak je hořec hořký a k čemu je dobrý. Vycházka bude dlouhá maximálně deset kilometrů a zvládnou ji děti od šesti let.
„Sraz je tuto neděli v devět hodin ve Špindlerově Mlýně, ale je potřeba se předem domluvit. Stačí, když mi napíšete na email mskalka@krnap.cz,“ zve na akci Michal Skalka.
Související
-
Krkonoše mají světový unikát: ekosystém Morušková kleč
V českých horách najdete kleč, která je známá z Alp. Potkáme tady skandinávské druhy jako je Ostružiník moruška, který vytváří unikátní ekosystém zvaný Morušková kl...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka