Jako myslivec beze zbraně. Fotograf Bartoň loví zvířata i další krásu Orlických hor
Rád říká, že ho kopce vždy tahaly za rukáv. Fotografii naprosto propadnul až jako čtyřicátník. Od té doby na ni nedá dopustit.
„Focení mě bavilo i dřív, ale digitální zrcadlovka má tu výhodu, že se nepovedená fotka dá okamžitě smazat. Pak je hezké, když se snímky opravdu povedou a líbí se ostatním lidem. Moje facebooková stránka má nějakých 8 000 fanoušků. Tam ohlas hned vidím,“ říká Rostislav Bartoň.
Cvak v terénu a doba u počítače
Do terénu s sebou tahá veškerou techniku. „Na zádech nosím těžký batoh, kde mám všechny objektivy. Záda z něj bolí, ale říkám si, co když tam zrovna bude nějaká situace, která se mi bude líbit a litoval bych. Někdy čekám na nějaké zvíře, které nepřijde a odcházím s prázdnou. Ale strávíte čas v přírodě, vyčistíte si hlavu a je vlastně všechno v pohodě.“
Vyhledává přitom spíš zapomenutá místa. „Mám rád takovou zvláštní pohraniční samotu, kam často chodím. I na polskou stranu. Doporučuju, aby se lidé nedrželi jenom turistických značek, ale aby se občas podívali taky někde bokem, kde to je povolené.“
Úprava fotografií trvá Bartoňovi různě dlouho. „Záleží na tom, o jakou fotku se jedná. Někdy jsou to skládané snímky z více expozic, panorama v několika řadách. Někdy jde o jeden záběr a fotka je hotová za čtvrt hodiny, ale někdy se s ní dělám třeba několik hodin.“
Vztah k horám celý život
Rostislav Bartoň pochází z Trpíku u Lanškrouna. „Po kopcích jsem lítal jako malý kluk. Jsou tam nádherné výhledy. Na Lanškrounsko se dá podívat z výšky. Teď žiju v Českých Petrovicích, odkud vyjíždím na svoje výlety. Splnil jsem si tak svůj sen.“
Kromě fotografování má blízko i k hudbě. „Kdysi jsem složil třeba písničku Hurá na Potštejn. Pochází z doby, kdy jsem bydlel v Zábřehu na Moravě a jezdil jsem vlakem na východ Čech. Koridor se sice trochu změnil, ale je to srdcovka. Písnička se neuvěřitelně chytla, prodává se dokonce jako zvonění do mobilu.“
Související
-
Fotograf Jan Popelka dokumentoval proměny Vysokého Mýta víc než 60 let
Jan Popelka si vlastní ateliér otevřel v roce 1929. Po únorovém převratu mu byl podnik znárodněn, přesto v něm už jako zaměstnanec pracoval až do důchodu.
-
Široký záběr fotografa: Roman Vondrouš zvládá tlačenici u Taxisu i v Oválné pracovně
Když mu bylo patnáct, fotil vlaky. Před objektivem mu pózovaly lokomotivy, fascinovaly ho tratě. Pardubický rodák se propracoval až na post elitního fotoreportéra ČTK.
-
Fotograf zachytil hvězdný vodopád nad Sečí
Sečská přehrada není jen místo pro plavání, turistiku a rybolov, ale také okouzlující ráj Železných hor s výhledem ke hvězdám. Ten se nabízí prakticky kdekoliv dál ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.