Turisté v Pardubickém kraji nejvíc navštěvují Stezku v oblacích

27. červen 2019 10:30

Nejnavštěvovanějším turistickým místem v Pardubickém kraji se loni stala Stezka v oblacích v Dolní Moravě, druhým pak Východočeské muzeum v Pardubicích. Třetí nejčastěji navštěvované místo byl hřebčín v Kladrubech nad Labem na Pardubicku.

Procházka v oblacích

Podle statistik agentury CzechTourism se loni v oblacích prošlo 282 100 lidí. Vyhlídková turistická atrakce na hřebeni v masivu hory Slamník funguje od prosince 2015 a stála 100 milionů korun. Za první rok ji navštívilo 180 000 lidí a zájem o atrakci stoupá.

Sídlo Pernštejnů

Koncert Jakuba Smolíka zaplnil nádvoří pardubického zámku

Východočeské muzeum sídlí na pardubickém zámku a zřizuje ho Pardubický kraj. Loni mělo 102 200 návštěvníků. Renesanční památka nejen loni nabízela množství prohlídkových okruhů i řadu kulturních akcí. Letos návštěvnost bezpochyby klesne, protože kraj začal s opravou památky a vytváří mimo jiné nový okruh. Věnovat se bude rodu Pernštejnů, kteří zámek postavili.

Vylepšený hřebčín

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem loni uvítal 66 300 lidí. Ve statistice není slatiňanský hřebčín, čímž by návštěvnost obou zařízení stoupla na 80 000 lidí. Hřebčín má za sebou rozsáhlé rekonstrukce památkových objektů, dostavěl parkoviště i hospodářskou budovu. Nabízí několik prohlídkových okruhů, pořádá různé přehlídky a soutěže koní. Zároveň se snaží o zápis krajiny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Agentura CzechTourismus má i kategorii neobjevené skvosty, kam letos zařadila kladrubský hřebčín, Vojenské muzeum Králíky a Muzeum přírody Vysočina se skanzeny Veselý kopec a Betlém. Skanzen Veselý kopec u Hlinska patří mezi hodně navštěvovaná místa v kraji mnoho let. Oba skanzeny si loni prohlédlo 74 000 lidí.

zdroj: ČTK

Související