Ultrazvuk jako doplněk k mamografu? Není vhodný pro každou ženu. Vysvětlíme, proč
Prevence rakoviny prsu je v České republice na velmi vysoké úrovni. Screeningová centra jsou rozeseta po celé republice. Mamoložka Ivana Zimová Hrnčířová z EUC mamocentra Pardubice se ale obává neblahého vlivu pandemie.
Ženy v posledním roce chodily na prevenci méně, než je obvyklé. Mnoho žen totiž stále ještě váhá přijít na vyšetření mamografem. Mají strach z případného pozitivního nálezu. Doktorka Hrnčířová ale před takovým strkáním hlavy do písku důrazně varuje.
Součástí mamografického vyšetření může být doplňkové vyšetření ultrazvukem. Ten ale není vhodný pro každou ženu. „Některé ženy si myslí, že ultrazvuk je všespásný, a lékař na něm vidí každou bulku nebo změnu. Ale nemusí to být pravda. Pokud má žena poctivé české prsy, sonda dosáhne jen do určité hloubky. Pokud jsou tedy prsa od čísla tři a výše, je to z naší strany alibismus, říci ženě, že je stoprocentně v pořádku,“ vysvětluje MUDr. Zimová Hrnčířová.
Pokud jsou prsy malé a převažuje tam stále mléčná žláza, je možno ultrazvuk úspěšně provést.
Na mamograf i po sedmdesátce
Od čtyřiceti let věku se nebezpečí výskytu rakoviny prsu zvyšuje. Pojišťovny hradí preventivní vyšetření mamografem jednou za dva roky ženám od čtyřiceti pěti let. Ale příspěvek mohou dostat i ženy mladší. A jak je to s prevencí žen po sedmdesátce?
„Screeningový program nabízíme ženám bez věkové hranice. Jednou za dva roky mohou ženy chodit, dokud jim to zdraví dovolí. A má to smysl, je to žádoucí. Čím jsme starší, tím jsou buňky v těle náchylnější k jakékoliv mutaci a změně vnitřního aparátu buňky. Proto prevenci doporučuji i ve stáří,“ říká lékařka.
Samovyšetření prsů
Samovyšetření prsu by mělo být jednou za čas součástí zdravotní hygieny každé ženy. „Soustřeďte se jednou měsíčně v mírném předklonu na samovyšetření prsů, třeba při natírání se olejem nebo krémem. Stačí ale jednou za měsíc, protože pokud byste to dělaly pravidelně, třeba každý den, zvyknete si na počínající změny a budete je brát za normální. Jednou za měsíc spíše ucítíte něco nového. Jakmile zachytíte podezřelou změnu, objednejte se na mamograf,“ vysvětluje MUDr. Hrnčířová.
Záměrem pardubického mamocentra je vyhledávat co nejmenší nálezy. V 90 % se také daří zachytit malý nádor bez uzlin a mateřských buněk jinde v těle. Ale podmínkou je, aby žena přišla včas.
Související
-
Prevenci už nejde oddalovat. Mamografické centrum Pardubice se vrací k plnohodnotnému provozu
Náchylnější k onemocnění covid-19 jsou oslabení lidé jako kardiaci, diabetici a lidé s nádorovými onemocněními. Proto je velmi důležité u těchto lidí nezanedbávat prevenci.
-
Nejčastější chyby při samovyšetřování prsu
Rakovina prsu je onemocnění, které se dá s úspěchem vyléčit. Základem úspěšné léčby jsou nejen pravidelné kontroly na mamologii, ale také domácí samovyšetření prsu.
-
Ruce na prsa, doporučuje ženám onkolog
Každý rok v Česku onemocní rakovinou prsu až šest tisíc žen. Čím dříve se na nádor přijde, tím je větší šance na vyléčení. I to je důvod, proč stále více cílit na prevenci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka