Ultrazvuk jako doplněk k mamografu? Není vhodný pro každou ženu. Vysvětlíme, proč

4. květen 2021

Prevence rakoviny prsu je v České republice na velmi vysoké úrovni. Screeningová centra jsou rozeseta po celé republice. Mamoložka Ivana Zimová Hrnčířová z EUC mamocentra Pardubice se ale obává neblahého vlivu pandemie.

Ženy v posledním roce chodily na prevenci méně, než je obvyklé. Mnoho žen totiž stále ještě váhá přijít na vyšetření mamografem. Mají strach z případného pozitivního nálezu. Doktorka Hrnčířová ale před takovým strkáním hlavy do písku důrazně varuje.

Součástí mamografického vyšetření může být doplňkové vyšetření ultrazvukem. Ten ale není vhodný pro každou ženu. „Některé ženy si myslí, že ultrazvuk je všespásný, a lékař na něm vidí každou bulku nebo změnu. Ale nemusí to být pravda. Pokud má žena poctivé české prsy, sonda dosáhne jen do určité hloubky. Pokud jsou tedy prsa od čísla tři a výše, je to z naší strany alibismus, říci ženě, že je stoprocentně v pořádku,“ vysvětluje MUDr. Zimová Hrnčířová.

Pokud jsou prsy malé a převažuje tam stále mléčná žláza, je možno ultrazvuk úspěšně provést.

Na mamograf i po sedmdesátce

Od čtyřiceti let věku se nebezpečí výskytu rakoviny prsu zvyšuje. Pojišťovny hradí preventivní vyšetření mamografem jednou za dva roky ženám od čtyřiceti pěti let. Ale příspěvek mohou dostat i ženy mladší. A jak je to s prevencí žen po sedmdesátce?

Ivana Hrnčířová

„Screeningový program nabízíme ženám bez věkové hranice. Jednou za dva roky mohou ženy chodit, dokud jim to zdraví dovolí. A má to smysl, je to žádoucí. Čím jsme starší, tím jsou buňky v těle náchylnější k jakékoliv mutaci a změně vnitřního aparátu buňky. Proto prevenci doporučuji i ve stáří,“ říká lékařka.

Samovyšetření prsů

Samovyšetření prsu by mělo být jednou za čas součástí zdravotní hygieny každé ženy. „Soustřeďte se jednou měsíčně v mírném předklonu na samovyšetření prsů, třeba při natírání se olejem nebo krémem. Stačí ale jednou za měsíc, protože pokud byste to dělaly pravidelně, třeba každý den, zvyknete si na počínající změny a budete je brát za normální. Jednou za měsíc spíše ucítíte něco nového. Jakmile zachytíte podezřelou změnu, objednejte se na mamograf,“ vysvětluje MUDr. Hrnčířová.

Záměrem pardubického mamocentra je vyhledávat co nejmenší nálezy. V 90 % se také daří zachytit malý nádor bez uzlin a mateřských buněk jinde v těle.  Ale podmínkou je, aby žena přišla včas.

Spustit audio

Související