Umí špinavá sněhová koule zářit? Ano, jako kometa…

12. leden 2015

O kometě na obloze můžeme mít různé představy. Podle Petra Komárka z Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích v zásadě jde o slepenec ledu nebo prachu. Protože to jsou původní nevyužité zbytky materiálu pro tvorbu planet, vzbuzují naši pozornost.

„Kometa má pod povrchem takové kapsle, jeskyně plné plynu a podobně. Když se sluneční záření dostane právě k těmto kapslím, může rapidně zjasnit anebo zeslábnout. Abychom ji viděli, musí dosáhnout určité jasnosti, ale jinak se dá spatřit dokonce několikrát za život,“ ujišťuje Komárek.

Právě teď je v souhvězdí Býka dobře vidět kometa Lovejoy pojmenovaná podle jednoho australského astronoma. „Objevil ji v srpnu 2014. V té době nebylo jasné, že dosáhne takové jasnosti. Ale překvapila a mimo město ji můžeme vidět pouhým okem, ve městě dalekohledy…“

Proč Lovejoy?

Jsou dva způsoby, jak pojmenovat kometu: „Buď podle člověka, který ji objeví anebo kometu najdou automaty, které pročesávají oblohu.“

Jak upřesňuje Petr Komárek, naše sluneční soustava není jenom osm známých planet, ale i takový velký zásobník za bývalou planetou Pluto: „V něm se nachází ohromné množství těles kometárního charakteru. Přilétají k nám ze všech směrů. Mají periodu návratu několik tisíc let. O této kometě se ví, že to není její první návrat. Už byla u Slunce několikrát, ale objevená byla až loni.“

Pardubická hvězdárna pokračuje v pravidelných pozorováních komety Lovejoy během celého ledna. Návštěvníci můžou přijít každou středu, čtvrtek a pátek od 18 do 20 hodin.

Nebeské vyhlídky na tento rok

Kromě lednové komety je rok 2015 významný také dvěma velkými zatměními: „20. března budeme pozorovat takový krásný úsměv na obloze, částečné zatmění Slunce. Půjde asi o 73 procent. A 28. září dostane Měsíc krásný rudý nádech během svého úplného zatmění. Bude to velmi efektní a fotogenický úkaz,“ předesílá Komárek.

autor: MAL
Spustit audio