Užijte si depku! Spleen a zadumaná nálada k zimě podle zkušeného psychiatra Jana Zbytovského patří

2. prosinec 2023

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 00:53 Rozhovor se zpěvákem Martinem Chodúrem ohledně jeho příprav na Vánoce
  • 05:50 Přicházející zima a hřejivá pletená móda
  • 10:15 Psychiatr Jan Zbytovský a jak se v zimě bránit chmurným náladám
  • 14:08 Rehabilitační lékařka Silvie Šidáková a vše o bolesti zad a vyhřezlých ploténkách
  • 18:55 Jiřina Kočichová, žena s nejdelšími dredy v naší republice
  • 21:50 Cestovatelka Pavla Apostolaki a její tip na výlet za jantarem do Gdaňska

Čtěte také

Podzim a blížící se zima, to jsou nejen romantické zasněžené kopce, ale také málo světla a chladné počasí. Takže s příchodem studených měsíců se můžeme cítit unaveni, podráždění, méně soustředění, občas i zcela bez nálady. Takže se často dostavuje i stav, kterému lidově říkáme depka.

Zatímco my se tímto pocitem trápíme a hledáme řešení, psychiatr doktor Jan Zbytovský radí: dejme si depku!

„Myslím si, že to je téměř, napadá mne slovo, povinnost. Ale jak na nás působí ony vnější okolnosti, tak dejme si depku, to prostě k tomu patří. Nevím, jestli by vůbec bylo adekvátní v takových podmínkách a při tomto počasí, v chladnu, když se člověk třepe zimou, měl by být člověk rozjuchaný a euforický. To by působilo až trošku nezvykle.“

Je ale obrovský rozdíl, jestli máme podzimní spleen nebo psychiatrickou diagnózu. To se odliší hloubkou příznaků a délkou jejich trvání.
Jan Zbytovský, psychiatr

„Takže jsem toho názoru, za svoji celoživotní psychiatrickou praxi, že vlastně do jisté míry je to normální reakce. Užijme si onu v uvozovkách depku, kterou odlišujeme od skutečné psychické diagnózy. Ten spleen, tedy to, že počasí a vnější podmínky navozují trošku zadumané nálady. Zklidnění a usebrání, uzavírání se spíše do sebe.“

Čtěte také

„Užívejme si to někde u krbu, u svíček nebo u nějakého dobrého, neškodného nápoje. A těšme se na Ladovskou zimu, pokud tedy přijde. A těšme pak zase n další období, na jaro a léto. Ony zákonitě přijdou. Takže je obrovský rozdíl, jestli máme onen podzimní spleen, nebo depresi, psychiatrickou diagnózu. To se dá odlišit hloubkou těch příznaků a délkou jejich trvání.“

„A také tím, že z opravdové deprese se nejde úplně jen tak vyspat. To nám už pak začíná opravdu narušovat kvalitu života. Pak klesá naše výkonnost jak obecná, tak pracovní. A také schopnost se soustředit a běžně fungovat. To jsou pak už signály, kdy je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc.“

„Protože takové ty lidové rady, nebo co se nabízejí na internetu, a točí se kolem toho poměrně i byznys nabídek všelijakých potravinových doplňků, v tom tedy doporučuji být velice obezřetný a opatrný. Příliš nespoléhat na to, že pokud budu užívat nějakou bylinku, dostanu se z nějaké hluboké deprese.“

Čtěte také

„Opět je tam především důležité, že jde o diagnózu, kterou je nejen oprávněn, ale i schopen učinit pouze odborník, tedy psychiatr,“ říká Jan Zbytovský.

Když se zastavíme u této vážné deprese, za jak dlouho bychom měli tedy navštívit odborníka, když bude přetrvávat negativní pocit ze života?

„To je samozřejmě velice individuální, ale pokud taový stav trvá více než několik týdnů, tak už doporučuji vyhledat odbornou pomoc,“ doporučuje Jan Zbytovský.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související