V Hlinsku mají exotické motýly a brouky. Uvidíte ty největší druhy světa

31. prosinec 2022

Je to jedna z největších expozic svého druhu v Česku. Muzeum motýlů a brouků v Hlinsku přivítalo první návštěvníky letos na podzim. Jeho zakladatel Oldřiich Černý ale svoji sbírku dával dohromady čtyřicet let.

Dvě desetiletí se v bývalé textilní dílně na Wilsonově ulici šily hlavně kožešiny. Pak se manželé Černí rozhodli, že objekt v centru města využijí úplně jinak a vystaví v něm svoji rozsáhlou kolekci exotických motýlů a brouků.

Pohled do expozice Muzea broků a motýlů v Hlinsku

 Oldřich Černý se entomologii věnuje velmi dlouho. Zdaleka ale v muzeu nevystavuje svoji celou kolekci. Ta totiž čítá na 20 000 exemplářů, zatímco v muzejní expozici jich uvidíte asi 4500. Desítky bílých vitrín se speciálním osvětlením dávají ještě víc vyniknout škále barev, která vás obklopí už při vstupu do výstavních prostor.

V muzeu uvidíte exotické druhy brouků a motýlů ze všech kontinentů světa. Evropští motýli a brouci chybí. Oldřichu Černému totiž záleží na tom, aby sbírka byla typově ucelená a vzhledem k tomu, že celá řada evropských druhů hmyzu je přísně chráněná, v expozici by tito zástupci nutně chyběli.

Největší exempláře hmyzí říše

V expozici muzea motýlů se seznámíte s typologií a zařazením brouků a motýlů. Uvidíte tak kolekce tesaříků, nosorožíků či roháčů. V případě motýlů zase skupinu otakárků, martináčů nebo baboček. Muzeum se může pochlubit skutečně unikátními kousky, a to největšími druhy brouků a motýlů na světě.

Motýli Morpho

K magnetům expozice určitě patří největší brouk světa, tesařík titán obrovský (Titanus giganteus), jehož domovinou je Jižní Amerika. Jeho největší doložitelný exemplář má délku těla téměř 17 cm, se započtením tykadel až 22 cm. Největším hmyz, který v expozici uvidíte, je ale obří strašilka, která i s nohama měří 40 centimetrů.

Velkou pozornost na výstavě upoutají také největší pavouci Jížní Ameriky, obrovští sklípkani nebo největší noční motýli lišajové, uvidíte úctyhodné exempláře co do rozpětí křídel i velikosti sosáku. V expozici nepřehlédnete nočního motýla, který pochází z jihovýchodní Asie. Attacus caesar patří mezi motýly s největší plochou křídel na světě. Můrovitý motýl tyza velká (Thyssania agripina), který žije na území Střední a Jižní Ameriky, má zase pravděpodobně největší rozpětí křídel na světě a v expozici ho také uvidíte.

Zlatohlávci Goliathini se pohybují v korunách stromů a v minulosti byli považování za velmi vzácné

Návštěvníci se podle slov Oldřicha Černého zastavují nejen u hmyzích gigantů, ale naopak také u nejmenších brouků, stejně jako těch dravých a jedovatých. Co se týče motýlů, největší pozornost, a to hlavně dětí, kvůli svému zářivě modrému zbarvení přitahují hlavně motýli rodu Morpho. Stranou zájmu ale nezůstávají samozřejmě velké exempláře pestrobarevných otakárků nebo bělásků. A také baboček, které dokonale napodobují třeba barvy uvadajícího listí. Muzeum motýlů a brouků v Hlinsku je otevřeno celoročně.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.