V Hvězdárně a planetáriu v Teplicích uvidíte nejen noční hvězdné nebe ale i Slunce

18. červenec 2022

Hvězdárna a planetárium v Teplicích na severu Čech nabízí návštěvníkům úchvatné pohledy. Jak na noční oblohu, tak i na naši životadárnou hvězdu – Slunce. Zdejší dalekohled vybavený speciálními filtry umožňuje prohlédnout si bezpečně nejen Slunce jako takové, ale i zajímavé jevy, které se na něm odehrávají. Fakulová pole, protuberance nebo skvrny.

A díky speciálním programům a videoprojekcím můžete vidět jak Slunce, tak i hvězdy, i když je zataženo. Do programu hvězdárny a planetária patří i pohádky pro nejmenší, samozřejmě s hvězdnou tematikou. Exkurze doplňují výuku na základních i středních školách.

Teplická hvězdárna má i vědecké poslání, dlouhodobě se věnuje pozorování zákrytů hvězd planetkami. V roce 2015 se k této činnosti přidala i astrometrie planetek a komet, kdy je možné díky novým technologiím zpřesňovat dráhy nedávno objevených objektů.

Od roku 2016 se navíc účastní projektů pro Evropskou kosmickou agenturu a sleduje kosmické smetí na oběžné dráze Země. V druhé polovině roku 2020 byl zahájen další odborný program věnovaný pozorování a zakreslování slunečních skvrn.

Zdeněk Moravec -  ředitel Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích

Pozorování pro veřejnost má svůj řád. Pravidelné dny a časy najdete na webu teplické hvězdárny. Určitě by stálo za to ji navštívit například v době mezi 11. a 13. srpnem, kdy letos vrcholí meteorický roj nazvaný Perseidy. „Padající hvězdy“, ve skutečnosti jen kosmický prach, neboli drobné částečky, které se rozžhaví a rozsvítí při průletu atmosférou, prý plní lidská přání. Perseid by mělo být víc než sto za hodinu. To by v tom byl čert, aby se nějaké to přání nesplnilo.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...