V okolí Proseče se pobavíte i poučíte

První červnové Východočeské výlety si jako cíl putování zvolily město Proseč a jeho okolí. Proseč leží v chrudimském okrese asi 12 kilometrů jihovýchodně od Skutče a žije v ní něco málo přes dva tisíce obyvatel.

Dominantou města je kostel svatého Mikuláše, stojící v horní části náměstí. Okolí Proseče je protkáno cyklotrasami i stezkami pro pěší a nabízí nepřeberné možnosti možností pro výlety.

Stavěli zámek, ale bydleli ve skále

Zcela určitě nejrozsáhlejší lokalitou v okolí Proseče je soubor pískovcových skal Toulovcovy maštale. Do nich se ovšem podíváme někdy příště. Přesto si pískovce trochu užijeme. V okolí obce Zderaz se totiž nachází menší pískovcový masiv, v němž si na sklonku 18. století vykutali svá obydlí chudí lidé, jdoucí za prací na stavbu zámku v nedalekých Nových Hradech. Z více jak padesátky skalních obydlí se do dnešních dnů dochovalo osmnáct „špeluňěk“. Pokud je navštívíte, poznáte, že i bydlení ve skále mělo svá pozitiva. Místnůstky jsou totiž suché, bez vlhkosti a plísní, a když se zatopí v hliněných kamnech, je útulno i ve zderazských skalních obydlích.


Skalní obydlí Zderaz
Otevírací doba: na požádání nebo zavolání kdykoli
Vstupné: dobrovolné
Telefon: rodina Mencova +420 469 321 853

Dýmka od knížete

Ze Zderazi se kolem rozsáhlé rybízové plantáže dostanete do Proseče, města s dýmkařskou tradicí. Proto také před několika lety vznikla v prostorách původního roubeného domu na náměstí expozice věnovaná dýmkám a jejich výrobě. Prohlédnout si v ní můžete okolo tří stovek dýmek roztodivných tvarů a velikostí. Dominantou expozice je starobylý šlapací soustruh draxl s řadou pomůcek a nářadí. Vaši pozornost upoutá jistě i nejnovější exponát – „petersonka zdobená stříbrem“. Prosečskému Muzeu dýmek ji věnoval Karel Schwarzenberg.


Muzeum dýmek Proseč
Otevírací doba: květen, červen, září (denně, Po-So 10.00 – 16.00, Ne 10.00 – 15.00), červenec, srpen (denně, Po-So 9.00 – 17.00, Ne 9.00 – 16.00)
Vstupné: jednotlivé 35,- Kč, děti od 6 do 15 let 20,- Kč, skupinové (min. 20 osob) 20,- Kč, rodinné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 100,- Kč
Web: www.muzeumdymek.cz
Telefon: +420 468 000 265

Výhled z rozhledny Terezka

Poloviční výhled z Terezky

Kousek nad Prosečí stojí na katastru obce Paseky jedna ze tří rozhleden v okolí Toulovsových maštalí. Jmenuje se Terezka a rozhlížet do okolí se z ní můžete ve výšce pětadvaceti metrů po překonání sto dvanácti schodů. Výhled je z Terezky malebný, ale vězte, že jen v půlkruhu od Hlinska po Poličku. Přesněji řečeno v půlkruhu směrem k severu. Na druhou stranu je totiž kopec s lesem.


Rozhledna Terezka
Otevírací doba: duben, říjen (víkend 10.00 – 16.00), květen, červen, září (Út-Ne 10.00 – 16.00), červenec, srpen (Út-Ne 10.00 – 17.00)
Vstupné: jednotlivé 35,- Kč, děti od 6 do 15 let 20,- Kč, skupinové (min. 20 osob) 20,- Kč, rodinné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 100,- Kč
Telefon: Doležalovi - +420 702 449 798, +420 728 645 099

Od Slunce za planetami sluneční soustavy

A právě oním lesem prochází a končí v něm jedna z naučných stezek v okolí Proseče. Nese název Planetární stezka a před pár lety ji vymysleli žáci prosečské základní školy. Stezka, postavená v měřítku 1:1 miliardě, je dlouhá šest kilometrů a postupně při jejím zdolávání přijdete k jednotlivým planetám sluneční soustavy. A kde Planetární stezka začíná? Kousek za Muzeem dýmek, u městské knihovny, kde pomyslně žhne slunce.


Planetární stezka Proseč
Web: www.planetarnistezka.cz

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko