V rodině Dudychů z Litomyšle se pořád mluví o umění. Prostě je to baví
Keramika litomyšlského výtvarníka Jiřího Dudychy je známá po celé republice. Bílé vázičky, šálky a svícny se zlatým nebo stříbrným zdobením krášlí mnoho českých domácností. Ale to je jen vrchol pyramidy, pod kterým se skrývá spolupráce celé rodiny Dudychů. Redaktorka Jitka Slezáková měla možnost poznat tuto rodinu blíž.
První byl Alois Dudycha
Uměleckou tradici rodiny Dudychů započal Alois Dudycha, tatínek současného výtvarníka Jiřího. Alois pocházel z Makova u Litomyšle, ale studoval na Slovensku v Modré, kde se naučil vytvářet lidovou keramiku.
V Litomyšli pak založil velkou dílnu s pětatřiceti zaměstnanci. Vedl si velmi dobře, ale v padesátých letech dopadl podobně jako mnoho dalších úspěšných podnikatelů.
Geny, které po Aloisovi získal syn Jiří Dudycha, ale komunisté zničit nedokázali. Jiří si našel svou uměleckou cestu, kterou se ubírá dodnes. Známá je jeho bílá užitková keramika se zlatým nebo stříbrným zdobením. Ale Jiří má stále nové nápady. V současnosti se věnuje výrobě plastik z bronzu a chystá výstavu, kde budou jeho autorské návrhy zrcadel do moderních koupelen.
Syn Jiří – kurátor výstav a velký bojovník
Dalším potomkem umělecké rodiny Dudychů je syn Jiří. Osud k němu nebyl příliš přívětivý. Ve dvaceti letech se Jiří dozvěděl, že má roztroušenou sklerózu. Ale na svůj osud nezanevřel a stále hledá nové možnosti, jak na tuto nemoc vyzrát. Věnuje se například freedivingu a výsledky jsou i podle jeho lékařky obdivuhodné. Promyšleným zadržováním dechu se podle svých slov zbavil symptomů astmatu a jeho cílem je odstranit stejným způsobem i příznaky roztroušené sklerózy.
Naříkat na osud nemá Jiří Dudycha mladší čas. Se svou ženou Alenou, která ho ve všem podporuje, a synem Jiřím, vede tři galerie a spolupracuje se stovkami výtvarníků z celé republiky. Milovníci umění mohou zavítat ve východních Čechách do Galerie Dudycha v Litomyšli nebo do Galerie Barbara v Hradci Králové. Mohou se také podívat na nabídku v internetové galerii www.ceskeumeni.com.
Alena Dudychová – velká opora rodiny
Alena Dudychová se přivdala do rodiny Dudychů před třiceti lety a její láskyplný přínos je na první pohled zřejmý. Velmi podporuje svého manžela a společně překonávají jeho zdravotní potíže.
„Je to úžasná rodina. Já maminku ani tatínka už nemám a v rodičích Jiřího jsem je opět získala. Navíc umění, to je nit, která nás všechny spojuje. I když se může zdát, že se pořád bavíme o práci, není to vyčerpávající. My nepracujeme, nás to baví,“ uzavírá Alena Dudychová.
Související
-
Ivan a Jana Baborákovi dospěli. Tvoří to, co je baví
Výtvarníci Ivan a Jana Baborákovi žijí v bývalém statku v Přestavlkách u Chrudimi. Ivan má ateliér v horním patře, Janino království je dole.
-
Krejčovské řemeslo je jako sochařina, tvrdí krejčová Lenka Čeřovská
Velkou inspirací byla krejčové její babička, která jí naučila šít. I když cesta Lenky Čeřovské k vysněné krejčovině nebyla přímá, už skoro 25 let se věnuje tomuto řemeslu.
-
Bylo by škoda nejít dál. Heslo rodiny Šichů, kde se snoubí keramika s muzikou
Znáte pojem Českotřebovská keramika? Jejím autorem byl Ladislav Šich. Známý umělec, tramp a muzikant, kterého znal v České Třebové snad každý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.