V Uhřínově zažijete středověk a zjistíte, proč se dřív spalo v polosedě

Už 30 let testují archeologové v Uhřínově v Orlických horách středověké technologie. Podle vykopávek tam postavili vesnici z 13. století a zkouší tam na vlastní kůži, jak žili tehdejší osadníci. Archeologické muzeum v přírodě Villa nova, tedy Nová ves, je samozřejmě otevřené i návštěvníkům.

Uhřínov je vesnička stranou mezi Skuhrovem pod Bělou a Deštným v Orlických horách. Na jejím okraji najdeme nenápadnou ceduli, zaparkujeme a šipky nás vedou do lesa. Po chvíli se z 21. století vracíme o 800 let zpátky. Prosluněnou jižní paseku ohraničují roubené stavby omazané hlínou s doškovými střechami.

„Jsme ve 13. století, to je klíčové období kolonizace, vzedmutí českého státu,“ rozhlíží se po palouku historik Bohumír Dragoun a pokračuje: „Normální lidé hledali to, co hledali osadníci Divokého západu: půdu, svobodnější svět, lepší životní podmínky a šlechta to samozřejmě podporovala a organizovala, aby poddaní osídlili krajinu a ta začala vydávat zisk.”

Kouř naučil lidi spát v polosedě

Hned na kraji vesnice stojí dva domy postavené podle archeologických nálezů v Orlických horách. Ten první je datovaný do 13. století. Sloupová konstrukce nese střechu. Uvnitř nenajdeme komín, ale pec s dýmníkem, který ústí pod střechou.

Tady například archeologové zjistili, že se v zakouřené místnosti lépe spí v polosedě: „Když tady funguje dýmný provoz, tak se člověk hodně zahleňuje. Takže jednou z možností, jak se vyspat, je dát si hodně pod hlavu. Pak se vám lépe dýchá,“ ukazuje mi masivní tesanou postel Bohumír Dragoun.

Další dům není roubený, ale má drážkovou konstrukci a také už není omazaný hlínou zvenku ale zevnitř. Mimochodem hlína chránila dům před tím, aby při požáru zcela shořel. Absence komínů totiž vedla ve středověku k častým požárům.

V sadě roste mišpule i gdoule

Po skanzenu se potulují kozy a ovce. Ve středověku by tady bylo zvířectva podstatně víc, říká Bohumír Dragoun: „Pásly by se tady kozy, ovečky, motala by se tady kravka, drůbež. Určitě by to tady nebylo tak zelené, ale mezi domy by vše bylo vypasené a voněla by tady toaleta.“

Historik nás vede kolem výmlatkového lesa k hospodářským stavbám. Cestou se zastavíme u malého sadu ohraničeného vysokým proutěným plotem. Rostou tady staré odrůdy mišpulí, gdoulí, hrušek a angreštu.

Komentovaná prohlídka středověké vesnice poučí velké a pobaví malé a podle zájmu návštěvníků kolem hodiny. Archeologické muzeum v přírodě je otevřené v letních měsících kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Spustit audio

Související