Vánoční putování za Pannou Marií
Vánoce jsou v celém křesťanském světě oslavou narození Krista. Jak to bylo ale s „Ježíškovou maminkou“? Pojďme se podívat na místa, která jsou spojená s oslavou Panny Marie a jejího očekávání mateřství až příchod do Betléma.
V Bibli toho o Marii zase tolik není. Ví se, že pocházela z Nazaretu a jejími rodiči byli Anna a Jáchym, tetou Alžběta a snoubencem Josef. Ten stejně jako Marie pocházel z rodu židovského krále Davida. Podle Lukášova evangelia se Marii v době, kdy byla ještě velmi mladá, zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že se jí narodí Syn Boží. Událost se po dlouhá staletí slaví jako Zvěstování Panny Marie 9 měsíců před Vánocemi, tedy 25. března. A právě Zvěstování Panny Marie je zasvěcena také řada kostelů u nás.
Panna Marie v Pardubicích
Pardubický kostel Zvěstování Panny Marie je nejstarším svatostánkem ve městě. Založil ho roku 1359 první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Původně kolem něj plánoval zřídit ještě klášter, což se mu už nepovedlo. Postavili ho tam až o dvě století později. Současná podoba kostela je z počátku 16. století, kdy ho po velkém požáru města Vilém z Pernštejna upravil v pozdně gotickém stylu. Pannu Marii tam uvidíme hned v několika podobách, na oltářním obraze v podobě Zvěstování, s Ježíškem na pseudogotickém oltáři nebo v okně na secesní vitráži.
Panna Marie byla proslulá také jako ochránkyně měst a vesnic před katastrofami. Když se místu vyhnula nějaká pohroma, například ničivé vojsko nebo morová epidemie, jako poděkování jí postavili v centru sochu na sloupě.
Říká se jim mariánské nebo morové sloupy a jeden takový je také v Pardubicích na Pernštýnském náměstí. Zbudovali ho tam v roce 1695, původně jen jako samotnou Pannu Marii na sloupu. Je tam zpodobněna jako Neposkvrněná, tedy připomínající neposkvrněné početí. Ježíška pak drží v rukou Josef na balustrádě, která vznikla o skoro století později.
Z loretánské kaple do Betléma
Oblíbeným způsobem uctívání Panny Marie v době baroka bylo stavění tzv. loret, tedy loretánských kaplí. Jednalo se o kopii Svaté chýše v italském Loretu. Tam byl někdy na konci 13. století přenesen dům, kde údajně žila Marie v Nazaretu a kde měl být panensky počat Ježíš Kristus.
Jedna loretánská kaple stávala i v Chrudimi, a to v klášterním komplexu, ve kterém teď sídlí Muzeum barokních soch. Bohužel se jí v 70. letech minulého století propadl strop a velmi dlouho chátrala až tak, že se ji nepodařilo zachránit. Dnes je na jejím místě kino a její existenci připomíná jen dvojice soch, které zůstaly na svém původním místě a připomínají právě Zvěstování. Jde o Pannu Marii a Archanděla Gabriela.
Jak je známo, Marie neporodila Krista ve svém rodném Nazaretu, ale v Betlémě při cestě do Egypta, kam s Josefem prchali před králem Herodem. A výjev narození Ježíška v jesličkách lidé s oblibou po staletí zpodobňují v domácích betlémech.
Jen málokdo ale ví, že se původně nestavěl jen tento vánoční betlém, ale v průběhu času se figurky a výjevy měnily na betlém tříkrálový, hromniční a dokonce až předvelikonoční. Domácí betlémy také pojmenovaly některá místa, která domečky z nich připomínala. Velmi známý je například Betlém v Hlinsku. Neméně půvabný a navíc na romanticky odlehlém místě je pak třeba bývalý mlýn Betlém na Vysokomýtsku v Zálší.
Související
-
Nejhodnější pacienti. V pardubické nemocnici vyšetřili Pannu Marii a svatou Markétu
Pardubičtí lékaři vyšetřili pod počítačovým tomografem dva naprosto klidné pacienty. Do nemocnice totiž dovezli 500 let staré dřevěné sochy - Pannu Marie a svatou Markétu.
-
Na studánku v Končinách dohlíží sama Panna Marie Lurdská
Když vás někdo pošle do končin, dá se to vyložit různě. My jsme navštívili studánku u malebné osady Končiny na Litomyšlsku. Pramen vody je krásně průzračný a k napi...
-
Na důkladnou opravu si chrudimský chrám Nanebevzetí Panny...
V Chrudimi lezci dokončují opravu chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Střechu hlavního kostela poškodil silný vítr a hrozilo, že z výšky čtyřiceti metrů budou na zem pa...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...