Vitamín C je nejen na rýmu, ale i na vrásky. A proti slunci berte minerální filtr

2. červen 2023

Vitamín C je jeden ze základních antioxidantů. Paradoxem je, že si ho člověk jako jeden z mála živočichů nedokáže sám vyrobit, proto je nutné ho tělu dodávat. Vitamín C působí nejen jako prevence proti nachlazení, ale podle kožní lékařky Ivy Žampachové vyhlazuje i vrásky.

„Céčko totiž podporuje mimo jiné pružnost kolagenových vláken. Běžné krémy v obchodech se ale obsahem a kvalitou céčka velmi liší. V těch kvalitních jsou miniaturní molekuly tohoto vitamínu, které se dobře dostanou do buňky. My používáme levotočivý vitamin C, který velmi dobře funguje,“ vysvětluje lékařka.

Minerální filtr

Slunce dodává tělu pro změnu velmi důležitý vitamín D. Podle doktorky Žampachové je ale nutné být obezřetný a chránit se před spálením. Velmi důležité je to v prvních slunečných dnech, kdy si například vyjedeme na celodenní výlet na kole. Aby nedošlo ke spálení, doporučuje chránit se minerálním a voděodolným filtrem. Jde v podstatě o opalovací krém vylepšený zinkem a titanem.

Kožní lékařka Iva Žampachová

„Dříve se velmi špatně aplikoval, děti zůstávaly po natření celé bílé. Způsoboval to velmi tuhý zinkový nebo titanový filtr, který tvořil bílou vrstvu na kůži. Dnes už jsou ale tyto filtry krásně vychytané, i lehce zabarvené, připomínají make up. Měla by to být poslední vrstva celkové péče o pleť,“ říká MUDr. Iva Žampachová.

Roboty s umělou inteligencí dokážou odhalit nebezpečné znaménko velikosti pár milimetrů. Více si poslechněte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související