Vkusný „bordel“ na talíři fotce prospěje, říká gastro fotografka
Fotografka Lucie Lízlerová fotografuje jídlo. Je to těžká disciplína? Pokud má jídlo skutečně nalákat, tak určitě ano. Nejtěžší jsou podle ní polévky.
„Vyfotit polévku tak, aby byla něčím zajímavá, to mi dalo zabrat například při mé poslední práci, kdy jsem fotila jídla do nové Krkonošské kuchařky autorky Danky Šárkové. Ty polévky jsou všechny stejné. Jsou v nich brambory a houby, některé jsou tmavší, jiné světlejší,“ směje se fotografka.
Takovou polévku je třeba něčím ozvláštnit. Přidejte jednoduché kulisy. V případě staročeské kuchyně klidně položte talíř s polévkou na vkusnou dřevěnou podlahu. Nebojte se kolem talíře nechat kus prázdného prostoru. Třeba právě kus volné dřevěné plochy. Položte vedle talíře vkusnou měchačku nebo přidejte pár surovin, které do polévky patří. Ale pozor, stačí málo. V jednoduchosti je krása.
„V neposlední řadě hrají roli kulisy. Třeba udělat malý bordel na talíři v podobě rozsypaného koření nebo bylinek na okraji talíře, či na ubrousku, to může vypadat velmi dobře,“ radí Lucie Lízlerová.
Pohrajte si s barvami
Když fotíte pokrm na talíři, mělo by světlo svítit ze strany. Polévky je lepší fotit shora. Ale můžete si pohrát i s jinou variantou. Stačí opřít hranu mobilu o stůl a postupně ho zvedat do té doby, než budete s fotografií spokojeni.
Barva hraje důležitou roli, proto je dobré obyčejné jídlo ozvláštnit petrželkou, někdy vypadá velmi efektně, když třeba nakrájíte pažitku a posypete s ní okraj talíře. Roční období také může hrát svou roli. Gastro fotografii můžete ozvláštnit jarním kvítím, na podzim jeřabinami, v zimě jehličím, a podobně, ale i tady umírněně a s citem.
Sejkory – těžký oříšek pro fotografa
Tradiční krkonošské sejkory jsou vlastně bramboráky pečené na sucho. Je to velký oříšek pro fotografa.
„Když fotíte smažené a zlatavé bramboráky, je to jednodušší práce. Lesknou se, a když je usmažíte menší, dají se hezky poskládat na talíři. Sejkory se pečou na sucho a jsou přes celý talíř. Jak si poradit se suchou hnědou plackou? Já jsem ji přeložila tak, aby byla vidět z obou stran. A snímek jsem ozvláštnila surovinami, ze kterých jsou sejkory udělané. Stroužky česneku na dřevěném podkladu udělaly své,“ míní fotografka.
Ze všeho nejraději ale fotografuje sladkosti. Například lívance v kombinaci s ovocem by mohla fotografovat i ochutnávat v nejrůznějších kombinacích.
Související
-
Jak se dřív vařilo v Krkonoších? Vyzkoušejte Hladkou Ančku a cukroví, které voní masem
Sejkory, lepenice, kucmoch, flejšky nebo klouzáky, to jsou tradiční jídla z Krkonoš. Spisovatelka Danka Šárková tyto recepty získala od tamních hospodyněk.
-
Jako myslivec beze zbraně. Fotograf Bartoň loví zvířata i další krásu Orlických hor
Rád říká, že ho kopce vždy tahaly za rukáv. Fotografii naprosto propadnul až jako čtyřicátník. Od té doby na ni nedá dopustit.
-
Co místo, to originál. Lovec posedů nefotí nic jiného
Při procházce přírodou na ně narazíte raz dva. V krajině je mysliveckých pozorovatelen celkem dost. Možná jste někdy na nějakou zkoušeli vylézt.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.