Vranová Lhota vypadá zdánlivě pořád stejně. Vevnitř to ale prokouklo
Ivana Přibylová si tuhle tvrz koupila před 25 lety. Postupně ji zvelebuje. Práce tam je ale pořád dost.
„Původně jsem si myslela, že si koupím nějaký statek, kde bych do budoucna mohla provozovat divadlo a pořádat různé akce. Když jsem byla ředitelkou loutkového divadla v Českých Budějovicích, přišel do schránky leták, že jistá realitní kancelář nabízí hrady, zámky a tvrze. Řekla jsem si, proč to nezkusit, i když moc peněz nemám. Tak do milionu bych se vešla. Poslali mi pár fotografií a já jsem si vybrala právě Vranovou Lhotu, která je velice půvabná a stojí za to.“
První velká výstava
Tvrz pochází z roku 1406. Je postavená v gotickém slohu, postupně se přestavovala do renesanční, klasicistní podoby. „Velice dlouho tam působili Thurn-Taxisové, předtím další rody, které se nějakým způsobem na přestavbách podílely. Během minulého režimu doznala tvrz podstatných změn, byla v havarijním stavu. Momentálně je zprovozněná, i když zvenku ještě úplně nevypadá. Fasáda je potřeba, ale vevnitř se už můžou konat výstavy a podobně.“
Teď na Vranové Lhotě najdete konkrétně výstavu amatérských fotografů. „Občas jezdím autostopem a setkala jsem se s panem Doležalem. Jeho manželka řekla, že fotografuje, tak mě hned napadlo, že by mohl udělat výstavu. Předali jsme si kontakt, on se pak šel na tu tvrz podívat. Vešli jsme dovnitř, viděl obrovský sál, byl z toho nadšený. Výstava odstartovala na konci července a potrvá až do 1. září, kdy je ve Vranové Lhotě Svatokateřinská pouť,“ popsala Přibylová.
Co bylo a co bude?
Historicky dostávala tvrz do věna nějaká žena z rodu nižší šlechty. „Je na ní ještě hodně práce. Všechno se dá i s pomocí místních občanů, krajských a státních dotací zvládnout. Udělalo se statické zajištění objektu, hrubé podlahy. Příští rok chceme kulturní program ještě rozšířit, postupně i do dalších sálů. Komerční záležitost to v žádném případě nebude. Tvrz by měla být místem setkávání, kde se třeba dá i přenocovat. Prostor se tam určitě najde.“
Vranová Lhota leží těsně před hranicí Pardubického a Olomouckého kraje. Obcí vede cyklostezka. Tvrz je otevřená denně včetně pondělků od 10 do 18 hodin.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.