Kastelán Dempír postavil Svojanov na nohy. Teď jede v Moskviči o dům dál
Po 17 letech končí. Na vlastní žádost a dobrovolně. Miloš Dempír hrad na Svitavsku důkladně nakopnul. Nová výzva čeká na severu Čech.
„Zhodnotil jsem to tak, že se podařilo zrealizovat všechny nápady, které jsem kdysi sliboval. Domnívám se, že je čas, aby přišel někdo, kdo přinese nové myšlenky, aby se hrad mohl rozvíjet. Já zase rozjíždím další záchranu zámku, který si myslím, že mě potřebuje. Posouvám se o dům dál,“ konstatuje.
Smělé plány
Před 4 lety Dempír koupil zámek Poláky na Chomutovsku. „Letos otevřeme novou prohlídkovou trasu. Chtěl bych, aby se z něj stal turistický cíl a hlavně aby se zachránil. Je to rozsáhlý areál a prakticky všechny budovy má v havarijním stavu na hranici své existence. Záchrana takové památky je pro mě obrovskou motivací.“
Čtěte také
Jeho nástupkyní na Svojanově bude Pavla Štusáková Martínková. „Má mnohaletou praxi ze zámku v Lysicích na jižní Moravě. Jak jsme se zatím poznali, tak určitě bude velkým přínosem. Je to velmi příjemná a sympatická paní. Předává se toho hodně. Od úřední agendy jako papíry a dotace až po správu tisíců fyzických položek majetku.“
Předchůdce Miloše Dempíra končil dřív, než on sám v roce 2007 nastoupil. „Začátky byly krušné, ale měl jsem příležitost spoustu věcí vybudovat, vytvořit sobě na míru. Hrad byl tehdy před rekonstrukcí a pro mě to byla obrovská výzva. Dodnes jsem vděčný městu Polička za to, že si mě vybrali. Museli jsme vytvořit vizi, jak hrad zajistit, obnovit a vytvořit jeho náplň. Bylo potřeba tam kromě výstav vrátit vybavení, ukázat lidem, jak se tam žilo. Kastelán by v dnešní době měl být hlavně dobrý manažer i takový domovník, který se dokáže o nemovitost postarat. Důležitá je část, kdy objekt prezentuje návštěvníkům a dokáže je na to místo nalákat.“
Trojnásobně nahoru
Nejkrásnější odměnou je pro každého kastelána návštěvnost. „Ještě lepší je, když se lidé vrací. Dřív byla návštěvnost kolem 27 000. My jsme ji dokázali zvednout až na 80 000 před covidem. Teď se pravidelně pohybuje kolem 60 000 osob ročně. Hrad jsme zpřístupnili několika skupinám zdravotně znevýhodněných návštěvníků. Pořídili jsme schodolez, tablety s výkladem ve znakové řeči, připravili jsme speciální okruh s hmatovými modely a s audiálním systémem.“
Svojanov se postupně stal taky zdrojem záhad. „Snad jsem na všechny nepřišel a hrad ještě ukrývá spoustu tajemství. Ani si nemyslím, že smyslem mé práce bylo je odhalovat. Spíš na ně upozornit. Největším tajemstvím, o kterém vím, je hradní studna. Minimálně 150 let byla nedotčená. Dodnes po jejím odkrytí v roce 2011 ji nikdo nevytěžil, protože je částečně zasypaná sutí. Třeba v sobě ukrývá pravý hradní poklad,“ věří Dempír.
Na poslední červnový víkend chystají na hradě oslavu 800 let existence. „Půjde o největší akci pořádanou za mojí éry. Velkolepý program. Celý hrad se promění v jedno obrovské středověké místo s několika družinami. Připomeneme různé periody od doby Přemyslovců až třeba po dobu Karla IV.“
Velkým koníčkem svojanovského kastelána zůstávají vozy značky Moskvič. Jak rychle takové auto zvládne trasu Svojanov-Poláky? Poslechněte si celý záznam pořadu.
Související
-
Ve dne princezny, v noci zombie. Hrad Svojanov nastaví dvě tváře
Vila českých královen. Tak se přezdívá hradu na Svitavsku, který si dokáže získat zájem turistů. Svědčí o tom jejich rostoucí počet.
-
Svojanov je tajemný. Na hradě i v podhradí
Vystavěl ho Přemysl Otakar II. jako hrad, který měl střežit obchodní stezku. Neuhlídal ale královu manželku Kunhutu, která své srdce stejně jako pak i Svojanov samo...
-
Tajemný hrad Svojanov pamatuje příběhy lásky i kruté osudy
Patří k nejstarším kamenným hradům u nás. A je unikátní spojením architektury gotiky a empíru. Svojanov je tajemný třeba množstvím pověstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka