Vyrobit medvídka Pú šperkařka Monika Jará odmítla. Ale anděly i čerty zvládá s přehledem
Monika Jará z Horky u Chrasti miluje svou práci, i když má prsty popálené od pájky. Dílna šperkařky je malá, k práci jí stačí stůl, židle, pájka, odsavač par, hromady pestrobarevných kamínků, skel a drátků. Pod jejíma rukama vznikají originální šperky, keramičtí andělé, ale také vitrážové lampy, cínové korunky pro nevěsty, a dokonce i čerti.
„Mám bezvadného zákazníka, je to pán, který je ve spolku, a ten spolek má ve znaku čerta. Spolupracuje s Holanďany, a právě tam vozí každý rok nového čerta z mé dílny. Taky jsem dělala šperk v podobě motorkářské boty. Nerada odmítám, ale někdy musím. Vyrobit například medvídka Pú, to už není moje parketa,“ směje se Monika Jará.
Keramika ji doslova postavila na nohy
Asi před dvaceti lety se Monika Jará po vážné dopravní nehodě dostala do rehabilitačního centra Kladruby, kde se poprvé setkala s keramikou. Bylo to zásadní setkání, protože práce s hlínou jí vrátila chuť do života a postavila ji doslova na nohy.
Původně se Monika Jará věnovala hlavně keramice. Do točení na kruhu a dalších dovedností ji zasvětila keramička Alena Effenbergerová ze Svídnice, se kterou se dodnes přátelí. A přivedla ji také na myšlenku vytvářet anděly. Ti jsou pro ni dodnes typičtí. Chtěla je nějak ozvláštnit, a napadlo ji propojit hlínu s kovem. A tak vznikla první cínová křídla. Kovová krajka, průhledy a různorodé tvary. To je základ její tvorby.
České sklo má v cizině zvuk
Šperky Moniky Jaré vyzařují určité kouzlo naděje, stejně jako jejich tvořitelka. Nejraději má české sklo z Jablonce nad Nisou. Bohužel se podle ní většina produkce vozí do zahraničí, kde je naše sklo velmi ceněné. Výtvarnice používá i pravé perly, které získala v Číně, kam se loni díky své práci dostala. Teď má před sebou ale úplně jinou cestu. Chystá se totiž poprvé na úlohu babičky. Tak jí přejeme jen samé krásné chvíle prožité nejen v dílně, ale i s prvním vnoučetem.
Související
-
U kruhu je mu hej, na letišti ouvej. Proč si keramik neodemkne otiskem prstu?
Tahle hádanka má jednoduché rozluštění. Keramici patří mezi lidi, kteří mají obroušené polštářky prstů, takže jejich otisky se dají rozlišit jen velmi těžko.
-
Nejdřív se zamiloval do keramičky a pak i do keramiky. Teď manželé Rybkovi tvoří spolu
V romantickém prostředí u rotundy sv. Kateřiny v České Třebové žije a tvoří umělecká keramička Alice Rybka Zumrová. Keramika okouzlila i jejího manžela Petra Rybku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.