Výtvarnice zkoumá perník do hloubky. Věděli jste, že léčí a přináší štěstí?

15. březen 2022

Perníkářství v Čechách. Slyšet o něm bude až v daleké Paříži. Naše tamní velvyslanectví plánuje výstavu spojenou s konferencí. Dorazí i do Česka. Zrovna teď na všem pracuje Andrea Arta Schmidt.

„Když se do toho ponoříte, zjistíte, že to je velké téma, které se snažím trochu odkrýt. Dostala jsem se až do antických dob. Musela jsem si projít taky historii českých zemí. Určitě by to vydalo na nějakou knihu,“ myslí si.

Stačí zajet do Pardubic

Výtvarnice při svém pátrání po zajímavostech samozřejmě nemohla vynechat město perníku. Velkou studnici pokladů jsem našla v Perníkové chaloupce, kde mě provedl pan Aleš Vostřez. Umělec, který vyřezává do dřeva perníkové formy. Mají tam neskutečnou škálu forem, vytlačených perníků, zachycují vývoj přes celá století.“

Čtěte také

Kuriozit už Andrea Arta Schmidt objevila spoustu. Třeba perník nazvaný Sušenky štěstí, který ve středověku používala abatyše Hildegarda jako medicínu. Za doprovodu vlastní hudby a zpěvu léčila nervový systém. Dodnes se tyhle perníčky vyrábějí ve francouzských klášterech.

Samostatnou kapitolu představuje koření. „Dováželo se k nám hlavně po cestě Via Carolina, kterou nechal vybudovat Karel IV. kvůli rozvoji obchodu. Dnes už z ní je dálnice Norimberk-Praha. Další zdroj představovaly Benátky. Mělo to vliv i na vývoj cechů jako řezbářský, pekařský a perníkářský.“

Tvořit umí všichni

Kromě zkoumání perníků a své vlastní tvorby zvládá Andrea Arta Schmidt pomáhat i dalším výtvarníkům. Pořádá různé stáže a podobně. „Velice mě to baví. Práce s lidmi v jakémkoliv oboru je velice přínosná. Každý člověk je umělec a dokáže tvořit podle svého. Vnímá a dokáže to následně předat na papír anebo na plátno, výtvarně se vyjádřit. Možná někdo jenom potřebuje odbourat určité bloky.“

Duší je tahle umělkyně Češka. „Narodila jsem se tady. Zároveň jsem německého původu, protože jsem z pohraničí, ze Sudet. Ve Francii žiju asi 30 let. Inklinuji tedy už spíš k tomu francouzskému stylu života.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související