Vzpomínky mistra opratí: jel Velkou pardubickou, večeřel s královnou a hrál v pohádce
Koně jsou celý jeho život. Pochází z rodiny profesionálních kočích, byl dostihovým jezdcem, vozatajem. Jeho osudy zachycuje kniha Mistr opratí Jiří Kocman.
„Autor Pavel Fiala je velice správný člověk, který pochází z Chlumce nad Cidlinou. Krásně jsme si povídali o životě. On k nám přišel, seděli jsme v pokoji. Já jsem povídal a on to všechno psal.“
U koní se nestárne
Muž narozený v roce 1935 by to mohl potvrdit: „Můj zdravotní stav je docela dobrý. Sem tam mě zlobí nohy, ale jinak to jde. V současné době by se mi na kočár těžko lezlo. Ale určitě bych se tam s nějakou pomocí dostal.“
Skoro třetina všech starokladrubáků světa žije v Pardubickém kraji
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem patří k nejstarším na světě. Lidé se tam o koně starají více než půl tisíciletí. Hřebčín a starokladrubáci jsou národní kulturní památkou a teď míří také do UNESCO.
Otec Jiřího Kocmana byl osobním kočím arcibiskupa Berana a děda osobním kočím strahovského opata. „Dole byly stáje s koňmi a nahoře bydleli kočí. Tam jsem se narodil. Můj první učitel jízdy na koni byl akademický malíř Emil Kotrba, který zanechal třeba v hřebčíně v Kladrubech spoustu nádherných obrazů. Maloval jenom koně. Měl jejich anatomii tak nastudovanou, že nádherně všechno přenesl štětcem na plátno.“
Poprvé dojel, podruhé došel
Jako dostihový jezdec absolvoval Kocman v šedesátých letech Velkou pardubickou. „Když jsem jel podruhé, tak jsme skočili Taxis perfektně, ale na takzvaných Velkých zahrádkách udělal kůň větší skok a začal mi kulhat. Seskočil jsem a došli jsme do cíle pěšky.“
Později jezdil se čtyřspřežím, ale i dvacetispřeží řídil, když hřebčín slavil výročí 400 let. Absolvoval taky několik filmů, kde chtěli bílé koně z Kladrub. „Šestispřeží potažené černým suknem vezlo v pohádce Bajaja princeznu k drakovi. Taky jsme natáčeli F. L. Věka, kde šel ohromný koňský průvod.“
A večeře s anglickou královnou? „Pocity jsem měl krásné, ale až potom. Nejdřív jsem musel absolvovat přípravu na setkání, jak se mám chovat. Vzal jsem si kravatu, se kterou jsem se kdysi ženil. Dokonce z toho mám i zasedací pořádek.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.