Z hrnce byli archeologové paf. Kráska z Kladiny teď hraje ve filmu
Příběh vědra z pozdní doby bronzové ožívá na plátně. Nový dokument popisuje všechno kolem jedinečného nálezu Východočeského muzea v Pardubicích z roku 2017. Časem by nádoba mohla být trvale vystavená.
„Rádi bychom ji představili kunsthistorickým způsobem. Měla by v jedné místnosti působit jenom ona. Má velké charisma, krásnou výzdobu. Návrh na stálou prezentaci připravila architektka Eva Jiřičná. Na zámku by mohla být za dva roky. Součástí prezentace by byl i tento film a panely z putovní výstavy,“ říká ředitel muzea Tomáš Libánek.
Vyrazila jim dech
Předmět dlouho nedal odborníkům spát. Takhle velká nádoba s takovou výzdobou je v oblasti vlastně jediná. „Nález naprosto famózní, nečekaný. Prošel podrobnými analýzami a rozborem, koukala na něj hromada lidí. Vyšly z toho potěšující závěry. Dotvářejí příběh, který lidem představujeme prostřednictvím filmu,“ podotkl archeolog Tomáš Zavoral.
Vědci kromě jiného doložili nejstarší pivo ve střední Evropě. „Chemickým rozborem jsme získali informace o obsahu nádoby. Byly tam byliny, proso, prošlo to varem. Přikláníme se k tomu, že v nádobě bylo pivo, kvašený mok. Mohlo sloužit k obřadním činnostem. Proto byla uchovaná v zemi jako symbolická záležitost v rukou nejbohatších elit společnosti,“ popisuje Zavoral a dodává, že teď archeologové pracují na obchvatu Sezemic. Možná tak najdou k vědru další souvislosti.
Pro film se muzejníci podle Libánka rozhodli záhy po nálezu nádoby. „Ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí jsme zkoumali její stav. Pak se nám ozvali maďarští kolegové, kteří měli prakticky identickou nádobu. Vypravili jsme se za nimi s fragmentem nádoby, aby se analýzy dělaly na stejných přístrojích. Byl to tedy příběh z minulosti a rýsoval se i ten současný. Začali jsme ho časosběrně mapovat. Pak už bylo jenom pár kroků k tomu, abychom s panem Knajflem z České televize a s doktorem Jílkem sestavili scénář o tom, co všechno bychom chtěli o nádobě vypovědět.“ Snímek nejdřív čekala mezinárodní premiéra ve Štrasburku a další promítání budou následovat.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.