Z výměníku tepla sociální služba, která pomáhá lidem najít práci
Sociální služba Výměník funguje v Pardubicích Polabinách už dvacet let. Původně to byl starý výměník tepla, který se přeměnil na chráněnou kavárnu Café Robinson. Zaměstnání tam našli lidé, kteří se potýkají s duševním onemocněním.
„Název Výměník už zůstal, usilujeme v podstatě o takovou výměnu nebo přeměnu života lidí s handicapem k lepšímu. Ale hlavním posláním naší sociální služby Výměník je pomáhat zejména duševně nemocným, aby se mohli uplatnit na trhu práce,“ vysvětluje Věra Šandová.
Čtěte také
O duševních problémech se v Česku moc nemluví, i když situace se podle psychoterapeutky Lucie Antes začíná pomalu měnit.
„A to pomáhá k tomu, aby si lidé konečně řekli o pomoc a začali svou situaci řešit. Už se méně bojí vyhledat odbornou pomoc. Chodí za námi lidé s poruchou osobnosti, lidé, kteří mají potíže ve vztazích a pracovní kolektivy nezvládají. A naším úkolem je najít jim práci na míru. Jednou ze zásad je to, že všichni lidé, kteří chtějí pracovat, mají dostat tu možnost,“ říká psychoterapeutka.
Papír na nemoc do Výměníku nepotřebujete
Podle Lucie Antes není potřeba mít v ruce žádný papír na nemoc a ani doporučení od psychiatra, pokud se přijdete do Výměníku poradit. Stačí zavolat a domluvit si schůzku.
„Může přijít člověk, který neví, co se mu to vlastně děje, v práci se mění jeho výkon, nefungují vztahy, necítí se dobře. A my pomůžeme najít psychiatra nebo jiného odborníka podle situace. Je to někdy o jedné schůzce, jindy se setkáváme pravidelně, klient se může zapracovat v naší sociální firmě nebo jde přímo na volný trh,“ doplňuje psychoterapeutka.
Výměník umožňuje možnost práce ve čtyřech chráněných provozech. Jedná se o cukrárnu s kavárnou, technickou dílnu, šicí dílnu a administrativní služby včetně tvorby webových stránek nebo výroby reklamních předmětů.
Ve středu 13.9. se koná Výměňák, což je malý hudební festival a bleší trh na půdě chráněné kavárny Café Robinson.
Co všechno tam bude k vidění? Poslechněte si v záznamu Radioporadny.
Související
-
Mou inspirací je Tomáš Baťa, říká majitel chráněné dílny
Leoš Jiřele chtěl být původně profesionálním sportovcem. V době jeho studií ale jeho otec založil chráněnou dílnu, kterou už tři roky na to vedl on sám.
-
Zájemců o práci v chráněných dílnách je stále více, práce si váží
Zdravotně postiženým se špatně shání práce. Málokterá firma si může dovolit zaměstnat člověka, který vyžaduje zdravotní přestávky, kratší pracovní dobu a bezbariéro...
-
Senior taxi roste. V Pardubicích bude klienty vozit víc aut
O senior taxi v Pardubicích je čím dál větší zájem. Když radnice před 5 lety se službou začínala, vozili taxíky 1500 klientů, dnes už má speciální kartu 5500 lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.