Začal soud kvůli opravě hřebčína Kladruby, obžalovaní jsou z hřebčína i stavebních firem

20. listopad 2018 07:05

Tříhodinovým přednesem obžaloby a výpovědí první obžalované začal soud v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Obžalovaní nebo jejich advokáti vinu popírají.

Obžalobě čelí u Krajského soudu v Hradci Králové pět firem a 17 lidí, kteří podle státního zástupce Adama Borguly způsobili škodu 12 milionů korun. Podle první vyslechnuté obžalované, bývalé zástupkyně ředitele hřebčína Simony Voňkové, jsou v obžalobě nepravdy.

Policie obvinila dalších osm lidí kvůli opravám hřebčína Kladruby

Rekonstrukce hřebčína v Kladrubech

Kvůli zakázce na opravu kladrubského hřebčína policie stíhá dalších osm lidí. Seznam obviněných rozšířili vyšetřovatelé už potřetí, celkově na něm figuruje osmnáct jmen. V Kladrubech nad Labem zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na konci května loňského roku.

V hřebčíně zasahovala policie na jaře roku 2013. Podle státního zástupce trestná činnost souvisela s první a druhou etapou obnovy hřebčína. „Jednalo se zejména o zjednání výhody při veřejné zakázce a o pletichy při zadání veřejné zakázky. Došlo k poskytování informací před zahájením zadávacích řízení v podobě předávání projektových dokumentací přihlášených uchazečů a dalších informací,“ řekl Borgula. Uchazeči o zakázky například podle něj uzavírali dohody ohledně nabídkových cen.

Obžalovaní z hřebčína i stavebních firem

Mezi obžalovanými jsou zástupci hřebčína a stavebních podniků i samotné firmy - Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus a Metrostav. Obžaloba posuzuje jednání obžalovaných jako organizovanou činnost, ale podle Borguly se nejednalo o „organizovanou zločineckou skupinu“.

„Organizovanost spočívala v tom, že byla pravděpodobnost dokonání trestného činu zvyšována tím, že se na ní podíleli jak zástupci technického dozoru investora, tak zástupci zadavatele, tak i budoucího zhotovitele nebo dalších uchazečů, tedy v podstatě všech stran,“ řekl. Obžaloba je podle něj podložena listinnými důkazy, odposlechy i e-mailovou komunikací.

Na lavici obžalovaných sedí zleva Simona Voňková, Vladimír Nový a Jiří Mottl

Bývalá zástupkyně ředitele hřebčína Voňková ale vinu popřela. „V obžalobě jsou nepravdy a polopravdy, to, co je mi kladeno za vinu, je vytrženo z kontextu. Žádného uchazeče jsem neupřednostnila, nikoho jsem nezvýhodnila, nikomu jsem nedala pokyn, aby tyto informace předával třetím osobám," řekla Voňková.

Mohlo jít o stovky milionů

Škoda dosáhla zhruba 12 milionů, podle dřívějších informací vyšetřovatelů se ale obžalovaní pokoušeli způsobit škody za stovky milionů korun. Spis kauzy má přes 20 000 stran. Kauza se týká mimo jiné přípravy dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU.

Obžalovaným hrozí různé tresty - za pokus o poškození finančních zájmů EU a za přípravu dotačního podvodu až deset let vězení, za zjednání výhody ve veřejné zakázce a pletichy až osm let a za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže až pět let. Původně bylo obviněno 18 lidí, ale jeden z nich před podáním obžaloby zemřel.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související