Začínají státní maturity, studenti k nim jdou za přísnějších hygienických opatření

1. červen 2020 08:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Seriál Maturita - David Bouz

Dnes ráno začaly státní maturity, letos poznamenané krizí kolem koronaviru a odložením řádného termínu zhruba o měsíc. Studenti nejen v Pardubickém kraji píší didaktické testy z českého jazyka a povinně volitelného druhého předmětu, tedy matematiky nebo cizího jazyka.  Počítat při tom musejí i s přísnějším dohledem kantorů na dodržování hygienických pravidel.

„Nějaký stres z maturity je, protože teď je virus mezi námi a bojím se, abych nenakazil svoje blízké, takže tam jdu s tím rizikem, ale samozřejmě maturitu chci mít udělanou,“ popisuje Lukáš Podmela, jeden ze 120 maturantů pardubického gymnázia Dašická. I on měl letos kvůli pandemii a vládním opatřením ztíženější podmínky na přípravu.

Čtěte také

„Výuka byla jenom na dálku, což samozřejmě nestačí, je potřeba kontakt s učiteli, aby mi dovysvětlili nějakou látku, takže nejsem si jistý se všemi tématy, ale myslím, že bych to měl zvládnout,“ věří mladý muž, který od 11. května mohl alespoň jednou týdně docházet na konzultace s učiteli a opakovat s nimi maturitní látku osobně.

„Je to složitější, ale neděláme žádné úpravy. Tady bude sedět jeden žák v lavici,“ ukazuje ředitel gymnázia Luděk Burian, jak budou studenti u společné části maturit rozsazení v lavicích a má taky pro ně jednu dobrou zprávu. „Roušky žáci nemusí mít, když jsou na svém místě v lavici a potom, když se zvednou a opouští třídu a jdou do společných prostor školy, tak roušky musí mít.“

Na chodbách školy jsou připravené dezinfekce na ruce a přísnější hygienická pravidla budou platit taky při příchodu do školy. „Bude tam dozor, který bude doufám takový formální, protože za ty tři týdny kdy chodili do školy, už si navykli,“ říká ředitel školy.

A jen co skončí didaktické testy, zamíří studenti k maturitnímu potítku, na gymnáziu Dašická zahájí ústní zkoušky hned ve čtvrtek 4. června.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související