Zapečená treska s bramborem a špenátem. Zdravé jídlo, které pohladí vaše chuťové pohárky i oči

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nasolená treska čeká na zpracování
0:00
/
0:00

Treska se řadí mezi vůbec nejchutnější mořské ryby. Svědčí o tom i fakt, že jen v Británii se jí sní ročně kolem 136 miliónů porcí. Kulinářské možnosti této ryby objevili lidé už před mnoha staletími, neboť treska byla takříkajíc víceúčelová. Mohla se totiž uvařit nejen čerstvá. Po usušení se dala uchovat také pro období, kdy drsné klimatické podmínky lov ryb znemožnily.

Treska obecná je mořská ryba z čeledi treskovitých, která může dorůstat velikosti až 2 metry a hmotnosti až 90 kilogramů. Jde o silnou a mohutnou rybu, která žije v hejnech.

Obývá chladné vody mírného pásma v severních oblastech Atlantského oceánu, v oblastech se silným rybolovem, který v některých místech silně zdecimoval její přirozenou populaci. Jedná se o hospodářsky nejvýznamnější mořskou rybu, která je hojně lovena.

Suroviny:
600 g tresky, 700 g vařených brambor, 300 g listového mraženého špenátu, cibule, 100 g másla, citrónová šťáva, 1 dl smetany na vaření, 200 g sýra Čedar, olej, 4 vejce, česnek, sůl, pepř

Postup:
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme je a nakrájíme na plátky silné asi 1 cm. Připravíme si špenát.
Nadrobno nakrájenou cibulku necháme zesklovatět na 2 lžících másla, přidáme špenát, sůl, pepř a prolisovaný česnek. Špenát dusíme asi 3 až 5 minut a necháme vychladnout.
Rybí filé, osolíme, opepříme a zakapeme citronem. Potom rybu zprudka opečeme z obou stran na oleji a odložíme stranou.
V misce rozšleháme vejce se solí a smetanou. Sýr nastrouháme nahrubo.
Zapékací mísu vytřeme máslem, poklademe polovinou nakrájených brambor, které osolíme a poklademe polovinou připraveného špenátu a strouhaným sýrem.
Další vrstvou je opečené filé, na které naneseme zbývající sýr a špenát. Poslední vrstvu tvoří brambory. Vše zalijeme rozšlehanými vejci se smetanou a v troubě předehřáté na 200°C zapečeme dozlatova.
Zapečené filé z tresky s bramborem, špenátem a sýrem rozdělíme na porce a podáváme s oblíbeným salátem z čerstvé zeleniny.

Pět lahodných důvodů pro tresku:

* Treska má delikátní chuť sama o sobě, není nutné ji příliš kořenit. Stačí kvalitní olivový olej, mořská sůl a čerstvé bylinky.

* Dobře přijímá i marinády. Výtečná je pečená v nálevu z olivového oleje, citrónové šťávy, hrubě mleté soli a drceného pepře, v němž se předem nechala 4 hodiny rozležet.

* Její pevné maso se hodí k restování. Delikátní a přitom rychlé je pouhé usmažení tresčích filetů na másle.

* Treska je i velmi lahodná zapečená, ať už jen s bramborami, nebo se zeleninou a smetanou.

* Stranou nezůstávají ani její jikry. Vařené se smaží i grilují, uzené ochutí pikantní přílohové omáčky.

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?