Zavolat si o pomoc není ostuda, ale odvaha. Pomůže linka Sluchátko
Koronavirový rok 2020 prokazuje oproti roku 2017 trojnásobný nárůst výskytu depresí stejně jako rizika sebevražd. To je výsledek nejnovější studie Národního ústavu duševního zdraví.
Alarmující je i nárůst procenta lidí, kteří pociťují duševní obtíže a nevyhledají odbornou pomoc. Proto vznikla Terapeutická linka Sluchátko, která je postavená na dobrovolnické bázi.
Čtěte také
Lidé, kteří potřebují ulevit své psychice, mohou vyzkoušet telefonní číslo 212 812 540. Ozve se jim jeden z dobrovolníků-terapeutů, kteří splňují přísná profesní kritéria a vycházejí ve své práci z různých terapeutických přístupů. Podle svých časových možností nabízejí na lince své zkušenosti a vzdělání.
Tři telefonáty anonymně a zdarma
Sluchátko není krizová linka, je to anonymní linka k psychoterapii. Nabízí cestu k řešení příčin a vede k aktuálnímu prožívání - neřeší akutní krizi. Linka nenabízí nonstop službu, je potřeba si před zavoláním ověřit provozní hodiny na www.terapeutickalinka.cz. Každý z klientů linky má možnost využít tři anonymní hovory v délce až 50 minut.
„Z naší zkušenosti postačují tyto tři hovory na to, aby člověk zjistil, jestli je psychoterapie vhodným prostředkem k řešení jeho potíží. Pokud klient projeví zájem, odborník mu může doporučit vhodnou formu navazující péče a poskytnout kontakty,“ říká spoluzakladatel Sluchátka Milan Balun.
Nejste v tom sami
„V dnešní době volají více ženy ve věku od čtyřiceti do šedesáti let. Nejčastěji řeší obavy o své blízké, samotu, ale také problémy ve vztazích se svými dětmi či partnery, nechybí ani konfliktní situace v práci. Těch příběhů je opravdu hodně. Důležité je uvědomit si, že v tom člověk nemusí zůstávat sám. Emoce a stresy z dnešní doby nelze uzavírat v sobě, ale vhodným způsobem je vyplavit na povrch. A v tom vám Terapeutická linka Sluchátko může pomoct,“ uzavírá Milan Balun.
Související
-
Jak překonat strach z koronaviru? Recept hledejte v sobě, radí psychiatr
Díky čemu nebo komu jste překonali těžkou krizi ve svém životě? Co vám tehdy pomohlo? Vzpomeňte si na to a třeba to zafunguje i v této nelehké době.
-
Běžte se provětrat, kupte si vitamín D, radí zdravotní preventistka Margit Slimáková
Pandemie coronaviru a vládní opatření mají zásadní dopad na životy lidí. Chybí možnost zdravého pohybu, více času trávíme zavření doma. Neprospívá ani neustálý stres.
-
Život po pandemii. Připravte se na emoční šok, říká psycholožka
Končí turbulentní rok 2020. Nebyli jsme připraveni na to, co přinese nový virus Covid-19. Podle psycholožky Jany Wiesnerové máme šetřit síly na dobu, až všechno pomine.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.