Běžte se provětrat, kupte si vitamín D, omezte zprávy, radí zdravotní preventistka Margit Slimáková
Pandemie coronaviru a vládní opatření mají zásadní dopad na životy lidí. Chybí možnost zdravého pohybu, více času trávíme zavření doma, odkud mnozí také pracují, pomáhají dětem s distanční výukou. Neprospívá ani neustálý stres.
Přitom zdravý životní styl je základním předpokladem dobré imunity. „My dneska víme, že coronavirová infekce je závažná zejména pro lidi v nezdravém metabolismu, který dává vznik chronickým nemocem. Metabolické zdraví je o úplně běžné zdravé výživě, já tomu říkám o skutečných potravinách. Jedno jediné pravidlo pro děti i dospělé zní – jezte skutečné jídlo. To jsou potraviny základní a potraviny minimálně průmyslově upravené,“ říká specialistka na zdravotní prevenci Margit Slimáková.
Zázračný vitamín D
Kromě zdravé výživy doporučuje také některé doplňky stravy: „Uznávám, že jsme v epidemii a jsem i pro zapojení suplementace. Existuje mezinárodní výzva lékařů, která vyzdvihuje vitamín D. Získat ho ze slunce, teď není téměř možné. V této situaci bych všem doporučila zvážit suplementaci vitaminu D aspoň do doby, než tu bude slunce.“
Čtěte také
„Měli bychom pohyb podporovat,“ říká Margit Slimáková: „Jsem i pro rozumné otevření sportovišť a fitness center. Rodiče by se měli snažit vymýšlet, jak se s dětmi dostat ven. I kdyby to mělo být jen procházení. A několikrát denně. Venku je riziko nákazy naprosto minimální.“
Pobyt venku zvýší i psychickou pohodu. „Vir je jeden problém, ale důležité je, jak je na tom který člověk. Zásadní je metabolické zdraví a je tam potom i psychická pohoda. Nejvíce stresu na nás plyne z médií. Jedno doporučení je po ránu vstát a říci si, že se nenecháte ovlivňovat a strašit. Snažte se protahovat tu dobu, než začnete sledovat, co se zase stalo,“ doporučuje Margit Slimáková.
Jak je to s pitným režimem a jak přimět děti zdravě jíst? I to se dozvíte v záznamu Radioporadny s Margit Slimákovou.
Související
-
Svačina do školy jedině ručně dělaná, ne ze špajzu, říká Margit Slimáková
Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu nebo chuť na čokoládu? Nestresujte striktními omezeními a doporučeními. Margit Slimáková se v nové knize snaží vyvrátit zažité mýty.
-
Děti připoutané k počítačům potřebují umělé slzy. Jak ulevit unaveným očím?
Se syndromem suchého oka se potýkají starší lidé. Je to dané opotřebením. Ale v posledních měsících si na vysušené oči, které pálí a řežou, stěžují i děti a dospívající.
-
Profesorka Bílková: Máme jedinečnou šanci dostat situaci pod kontrolu, vakcíny nesmí zahálet
Léto 2021 už by mohlo být podle imunoložky Zuzany Bílkové z Univerzity Pardubice klidné. Ale jen za podmínky, že očkování proběhne v relativně krátkém čase.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.