Zazpívala si tam s Margitou i Plachetkou. Pražačka Kůstková má Pardubice pod kůží

Operní hvězda tohle město zbožňuje. Pokaždé v něm ráda vystupuje. Když studovala klasický zpěv, líbila se jí rodinná atmosféra konzervatoře. Právě tahle škola letos slaví 40. narozeniny.
Za ty roky z ní vzešlo přes tisíc absolventů včetně Kristýny Kůstkové. „Pěvecké oddělení bylo neuvěřitelně inspirativní. Prošel jím třeba i Petr Nekoranec. On mě vlastně přesvědčil, abych na konzervatoř šla, protože jinak jsem z Prahy. Teď studuju na HAMU.“
Až do roku 2012 byla Kristýna členkou a sólistkou Dětské opery Praha. „Je to něco mezi dětským sborem a operním studiem. Dětská opera se spojovala s divadelní zkušeností. Vystupovali jsme v Národním divadle. Nastudovali jsme dětské operky, ale i Mozarta.“ Později Kristýna vystoupila na festivalu Pardubické hudební jaro společně se Štefanem Margitou a taky zpívala po boku Adama Plachetky.
Dům hudby mohl být Domem zdraví
Sídlo Konzervatoře Pardubice bylo až do roku 1990 v Havlíčkově ulici. „Po revoluci vznikla komise a přemýšlelo se o využití tehdejšího sídla OV KSČ. Budova tak začala sloužit uměleckým účelem. Nejdřív se řešilo i zdravotnictví anebo hotel,“ připomíná současný ředitel Dalibor Hlava. Teď stavbu čeká další proměna.
Vznik konzervatoře byl podle něj logickým vyústěním dění v minulém století. „Před sto lety vznikalo umělecké školství v Pardubicích. Po padesáti letech vznikl Východočeský státní komorní orchestr, tedy dnešní Komorní filharmonie Pardubice. Střední školství chybělo a o jeho vznik se zasloužilo několik nadšenců.“
Související
-
Lidovky, klasika i spirituály. Pardubice budou rezonovat zvukem pěveckých sborů
V sobotu 18. května bude v Pardubicích už dvanáctý ročník Festivalu pěveckých sborů pořádaný Spolkem pěveckých souborů Pernštýn-Ludmila-Suk.
-
Český sbor v Japonsku zdržel šinkansen a při návratu zpíval v letadle
Je to země, kde si podle vlaků můžete řídit hodinky. Spoje všech kategorií tam jezdí doslova na vteřinu přesně. Někdy až tak, že našince překvapí.
-
Nevzali mě na konzervatoř ani do národního, vzpomíná na začátky Dagmar Pecková
Čas pro toto setkání jsme hledali hodně dlouho. Dnešní host je totiž v neustálém pohybu, a to jednak mezi koncertními sály celého světa, taky mezi svými dvěma domov...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.