Ať žije republika!
O smyslu českých a československých dějin
Celý seriál:
Jaké byly ideje První republiky? Rozumíme jim dnes? Nevyschly rozpadem Československa, případně ještě dříve? A co by na stav naší země řekl první prezident Tomáš Garrique Masaryk, který při vzdávání se úřadu vzkázal národu:
Byl jsem čtyřikráte zvolen presidentem naší republiky, snad mi to dává legitimaci, abych vás poprosil a celý národ československý i spoluobčany národností ostatních, abyste při správě státu pamatovali na to, že státy se udržují těmi ideály, na nichž se zrodily. Sám jsem si toho byl vždycky vědom.
Tomáš Garrique Masaryk
Východočeské muzeum v Pardubicích uspořádalo při příležitosti oslav 100 let od vzniku samostatného Československa debatu, které se zúčastnili tři přední čeští historici: prof. Petr Čornej, prof. Vratislav Doubek a PhDr. Milan Ducháček.
Prof. Petr Čornej se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství a na historiografii. Vyučuje dějiny na Karlově univerzitě a na Literární akademii – Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého.
Prof. Vratislav Doubek se zaměřuje na politické dějiny a dějiny idejí se zaměřením na české země a středoevropský region v období 18. - 20. století; dějiny vystěhovalectví a česko-ruské vztahy. Působí na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.
PhDr. Milan Ducháček se zabývá dějinami české a slovenské historiografie a česko-slovenskými vztahy. Působí na Literární akademii – Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.