Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor. Zanikly staré pořádky monarchie a zrodilo se mnoho nových společenstev založených na myšlenkách svobody a samostatnosti.
Všechny epizody
A tak zatímco v českém posádkovém městě Vysokém Mýtě se velkolepě slavilo, v německém městě s minimální českou komunitou Zwittau (Svitavy) vyhlášení republiky ignorovali. Jiná situace byla například v dvorním císařském hřebčíně v Kladrubech nad Labem, kde většina obyvatel byla se dvorem spojena minimálně vídeňskou penzí. Plošnou likvidací všeho starého spojeného s monarchií málem vymřel chov starokladrubských koní.
Jaké byly ideje První republiky? Rozumíme jim dnes? Nevyschly rozpadem Československa, případně ještě dříve? A co by na stav naší země řekl první prezident Tomáš Garrique Masaryk, který při vzdávání se úřadu vzkázal národu:
Byl jsem čtyřikráte zvolen presidentem naší republiky, snad mi to dává legitimaci, abych vás poprosil a celý národ československý i spoluobčany národností ostatních, abyste při správě státu pamatovali na to, že státy se udržují těmi ideály, na nichž se zrodily. Sám jsem si toho byl vždycky vědom.
A tak součástí seriálu Ať žije republika je i debata O smyslu českých a československých dějin, které se zúčastní tři přední čeští historici: Petr Čornej, Vratislav Doubek a Milan Ducháček.
Související
-
T.G.M. a Zdenka Šemberová - vztah budoucího prezidenta a intelektuálky z Vysokého Mýta
První československý prezident, „tatíček” Masaryk. Kdo by pomyslel, že i on býval mladíkem, který měl romantické sny a touhy?
-
Kdo vyhrál bitvu o kostel v Radhošti?
Po vzniku samostatné republiky přešla většina obyvatel Stradouně a Radhoště k Československé církvi. Římskokatolický farář jim ale odmítl půjčit kostel.
-
Do Dobříkova jezdil Masaryk i Beneš
Na letní byt sem jezdil politik Václav Klofáč už za rakouského mocnářství, po válce koupil uprostřed vesnice myslivnu a vedle ní nechal postavit vilku.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka