Zkázu hradu v Potštejně dovršilo hledání pokladu

Potštejn je malebné městečko v údolí Divoké Orlice. Jeho dominantou jsou pozůstatky středověkého hradu, ale v podhradí najdeme i barokní zámek a k procházce láká bezmála 150 let stará lipová alej na břehu řeky. Také okolní kopce nabízí pěší výlety a odměnou za výstup jsou pak čarokrásné vyhlídky.

Potštejn vznikl jako podhradí monumentálního hradu, který vybudoval Půta z rodu Drslaviců. Nejznámějším majitelem hradu byl Mikuláš z Potštejna, který se dostal do sporu s králem Janem Lucemburským a stal se loupeživým rytířem. Následně v roce 1339 hrad oblehla vojska markraběte Karla, pozdějšího císaře Karla IV., který hrad po 9 týdnech obléhání dobyl.

Při obléhání hradní pán Mikuláš zahynul při zřícení hradní věže a zde najdeme počátky pověsti o pokladu, který proslavila povídka Aloise Jiráska. Poklad se snažil desítky lety najít i jeden z pozdějších majitelů panství Jan Antonín Harbuval Chamaré, který nechal vykopat pod hradem desítky metrů chodeb a tím narušil statiku stavby.

Půticové poté začali budovat na protějším hřebeni hrad Velešov, který ale zřejmě nebyl nikdy dokončen, a Půtové ho využívali jen několik desítek let. Dnes jsou zde patrné jen terénní úpravy, ale právě pohled z Velešova a sousedního kopce Kapraď skýtá nádherný výhled na potštejnský hrad. Z Potštejna vede na Velešov naučná stezka.

Hrad jako z pohádky i Bubákov pro otrlé děti

Cestu z Potštejna k hradu lemuje křížová cesta z druhé poloviny 18. století. Tvoří ji 14 výklenkových kaplí a končí Kaplí Svatých schodů na samotném hradě. Podél mohutných hradeb vede naučná fortifikační stezka, kterou lze projít i v době, kdy je samotný hrad pro návštěvníky uzavřený.

Potštejnský barokní zámek vybudoval z hospodářských budov patřících k hradu hrabě Chamaré v roce 1749. Zámek má dnes soukromé majitele, ale v turistické sezóně je plně přístupný návštěvníkům.

I mimo sezónu lze navštívit přilehlý anglický park. Unikátní je svým zaměřením na rodiny s dětmi – pro ně nabízí strašidelnou prohlídku hradního sklepení nazvanou Bubákov, menší děti pak potěší Pohádkov, tedy kulisy bezmála dvou desítek klasických pohádek a také kostýmované prohlídky samotného zámku. Vyhlášená je místní cukrárna.

Za čerstvým povětřím sem jezdil i Masaryk

Malebné údolí Divoké Orlice a romantické trosky hradu stály za tím, že Potštejn si oblíbili v druhé polovině 19. století letní hosté. Místní okrašlovací spolek tady vysadil v roce 1875 lipovou alej, později postavil i na svou dobu velmi komfortní koupaliště a městečko dál zveleboval.

Léto tady trávili umělci i střední třída převážně z Prahy. Dvakrát sem přijel na konci 19. století s rodinou i Tomáš Garrigue Masaryk. A malebnost si Potštejn zachoval dodnes a stále je častým cílem výletníků.

Spustit audio

Související