ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích vede nový ředitel. Nechystá revoluce ani kotrmelce

24. říjen 2024

Po skoro čtvrtstoletí zástupcování povýšil Miloš Šír do nejvyšší pozice. Říká, že kdyby něco chtěl změnit, už by to dávno udělal.

„Při konkurzu jsem říkal, že ve škole jsem dlouho. Slíbil jsem i výběrové komisi, že revoluce se konat nebudou a budeme pokračovat v práci, v úspěšné filozofii. Žádné kotrmelce. To, co dobře funguje, není důvod měnit, maximálně vylepšovat. Pokud přijdou rozumné podněty ke změnám, nebudeme se jim bránit. Svou vizi jsem musel hodit na papír, kam jsem napsal: Škola nabízející odborné, bezpečné, lidsky vstřícné i materiální zázemí pro kvalitní, moderní a úspěšné vzdělávání všech talentovaných a motivovaných žáků v rozličných oblastech umění.“

Pane řediteli

Na nové oslovení si Šír zvyká velmi pomalu. „Někteří kolegové se chovají maličko jinak. Jsou najednou takoví uctivější. Mnohem méně za mnou chodí do kanceláře. Bojí se, aby mě nerušili v mé důležité práci. Zvykám si, ale je to zvykání poměrně příjemné. Jinak ve škole působím od roku 1992, kdy jsem jako sedmnáctiletý student konzervatoře posílil kytarové oddělení. Na 4 roky jsem si odskočil na studia do Německa, ale vrátil jsem se v roce 1999. Od roku 2001 jsem byl zástupcem ředitele, kam si mě povolal můj předchůdce, pan ředitel Seidl. Chod naší školy a školu jako takovou znám za ta léta poměrně dobře.“

Tahle ZUŠ letos slaví 105. výročí založení. „Původně to byla Východočeská hudební škola města Pardubic. Pod různými názvy a označeními trvá dodnes. Máme kapacitu 1200 žáků a pohybujeme se vždy těsně pod touto hranicí. Zájem tedy trvá. Zřejmě kolegové dělají práci dobře a rodiče nás vyhledávají. Český systém základního uměleckého školství je svým způsobem evropská i světová rarita. Působí jenom odborně vzdělaní profesionálové, kteří se věnují na plný úvazek péči o naše děti. V řadě zemí jsou školy hudební, taneční, ale čtyřoborový komplex, který pokrývá celou republiku, jinde nemají.“

Hned od prvního zářijového týdne se na každé ZUŠ rozjíždí intenzivní práce. „Čas nečeká a blíží se spousta představení, koncertů, vystoupení. Zrovna teď se nacházíme před pomyslným vrcholem sezóny, kterým je předvánoční období. V listopadu máme tradiční Koncert pro radost v Domě hudby, následuje velký koncert dechového No Strings Orchestra. Naši žáci mají v oblibě Koncert učitelů, protože se tentokrát nemusí na pódiu potit oni.

Pravá žeň podle Šíra začne v prosinci. Máme celou řadu adventních, mikulášských a vánočních koncertů. Koncem prosince se pak v Husově sboru uskuteční náš tradiční celoškolní vánoční koncert. Mezi akce našich žáků patří i Štědrovečerní zpívání na Pernštýnském náměstí, které zajišťuje a připravuje sbormistr Zdeněk Kudrnka s dětským pěveckým sborem. Velké akce má před sebou taky obor taneční ve Východočeském divadle Pardubice.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.