Acháty, křišťály i granáty se dají najít i bez ničení přírody
Ne každý mineralog je zodpovědný člověk, který chrání přírodu. Kámen do sbírky je pro mnohé natolik lákavý, že honba za ním překračuje rámec slušného chování o ohleduplnosti k přírodě nemluvě. Hledat se dá ale i citlivě.
„Každý by si měl uvědomit, že naleziště může být na soukromém pozemku nebo je to v chráněné lokalitě. Proto je kopání a odnášení vzorků ve velkém množství nepřípustné. Pokud se s majitelem nedomluvíte, může na vás zavolat policii,“ varuje mineralog Jaromír Čermák.
Podle Jaromíra Čermáka v nečinných lomech už není nálezů tolik. Navíc materiál si musíte vysekat ze skály, ale lze tam jít bez povolení, pokud to není chráněná lokalita.
„Pak jsou tu činné lomy a tam rozhodně nedoporučuji chodit na černo. I to se ale bohužel děje, i když tam hrozí velké nebezpečí. Asi nejznámější lokalita hledačů vzácných kamenů je Kozákov. V tomto případě se ale jedná spíše o exkurzní lokalitu. Za poplatek se můžete do lomu podívat a možná i něco nasbírat,“ radí Čermák.
Nejvíc achátů je ve východních Čechách
Acháty patří k východním Čechám, konkrétně v Podkrkonoší je jejich největší koncentrace. Křišťály se dají objevit v Jeseníkách, ametysty v Krušných horách. Pyritu se říká kočičí zlato. Uvidíte kamínek na cestě, který se leskne zlatě, a to jsou právě krychličky minerálu pyritu, zeolity jsou také pohledné minerály.
S nálezy vltavínů je situace složitější. Jižní Čechy i Morava se ve velkém potýkají s nelegální těžbou těchto zelených kamenů.
Tradiční české granáty jsou k vidění v okolí Turnova. Tam je také dílna na jejich zpracování, vyrábějí se z nich šperky. Další naleziště granátů je v Jeseníkách.
Můžete si udělat také výlet za granáty do severních Čech. Muzeum českého granátu Třebenice ukazuje vzácnou kolekci současných i historických šperků. Více uslyšíte v záznamu pořadu.
Související
-
Ochránci našli v Železných horách nelegální důl. Skálu rozkopali hledači nerostů
Ochránci přírody v Železných horách řeší problémy s nelegální těžbou. Křišťálové krystaly lákají hledače, kteří postupně rozebírají svah v rezervaci.
-
Zkamenělé dno moře u Deblova vzali útokem hasiči
Před rokem začali dobrovolníci odkrývat dno prvohorního moře u Deblova na Chrudimsku. Zkamenělý útes je provrtaný červy a dalšími organismy.
-
V bývalé hospodě v Zámrsku přistál i meteorit
V Zámrsku najdete jednu z největších kolekcí nerostů a zkamenělin ve východních Čechách. Geologické poklady, včetně jednoho meziplanetárního, doslova zaplnily sál b...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.