Aromaterapie pomáhá lidem přenést se na druhý břeh jemně a ohleduplně
Kateřina Stehnová se nebojí mluvit o umírání a smrti. Jako certifikovaná aromaterapeutka pomáhá lidem přenést se s citem a ohleduplností na druhý břeh. Hlavním pomocníkem při její práci je kvalitní esenciální olej, který vzniká parní destilací.
Výsledkem může být například 5mililitrová lahvička růžového oleje, která obsahuje deset kilogramů okvětních plátků růží.
Kadidlo jako zklidňující esence
„Esenciální oleje pro sebe získáváme čichem nebo topicky. Topicky znamená, že se dostávají do těla přes kůži přidáním kapky esenciálního oleje do gelu nebo krému. Dá se kápnout i do koupele. Je důležité, aby se esence dostala přes kůži tam, kam má,“ vysvětluje Kateřina Stehnová.
„Smrt je pro mnoho lidí tabu. Je to pro mnohé bolavé téma. Ale aromaterapie je velmi jemná technika a působí blahodárně na lidi, kteří odcházejí. I na ty, kteří o ně pečují. Proto se využívá například v hospicích nebo motivuje pacienty v klinické smrti. Na toto téma jsou desetitisíce studií,“ popisuje aromaterapeutka a pokračuje:
„Můžete nemocnému hladit a velmi jemně masírovat ruce. Odcházející jsou velmi citliví. Pozvednout psychiku mohou esenciální oleje z citrusů nebo květinové vůně. Já používám ráda kadidlo, to je velmi zklidňující esence, tiší, pomáhá od bolesti.
Hydrolát pro miminka i těžce nemocné
Hydrolát je druhotný produkt parní destilace, což je metoda získávání esenciálních olejů z rostlin. Voda se oddělí od oleje. Ale není to jen voda. Hydrolát obsahuje dvě až tři setiny účinné látky. Proto je vhodný k užití pro miminka nemocné seniory, odcházející nebo onkologicky nemocné.
„Například hydrolát z chrpy se používá ke zmírnění zánětu spojivek. Hydrolát z heřmánku je vhodný pro miminko, které má bolesti bříška. Můžete ho přidat do vody při koupání. Nebo si maminka potře hydrolátem prsní bradavku a miminko prospěšnou látku přijme během kojení.
Proč je dobré připomínat si příjemné vůně z dětství? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Aromaterapie už není popelkou, díky ní můžete být šťastnější
Léčba vůní už není jen doménou žen, ale začínají se o ni zajímat i muži. Mnohdy právě oni potřebují zklidnit psychiku a jsou vděční za příjemné domácí prostředí. Te...
-
Poslední dny mezi živými nemusí být jen plné smutku
Domácí hospicová péče umožňuje pacientům strávit poslední dny či týdny života bez nesnesitelné bolesti doma mezi svými blízkými.
-
Lidé na sklonku života nemají s kým mluvit o své smrti. Děti to odmítají
Stejně jako narození, tak i smrt a umírání jsou přirozenou součástí života. Přesto o smrti nemluvíme a tváříme se, že neexistuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.