Ateliér Marty Hoškové voní terpentýnem
Marta Hošková říká, že malovat se může naučit každý. A tak do jejích kurzů dochází lidé různého věku i různých stupňů dovedností. Po devíti letech tam mnoho z nich chodí nejen kvůli vůni terpentýnu, ale kvůli přátelům, které za malířskými stojany našli.
Ve Vysokém Mýtě se Marta Hošková objevila se svým mužem po studiu na Vysoké uměleckoprůmyslové škole ateliéru sochařství Kurta Gebauera. S manželem také sochařem založili rodinu a vybudovali ateliér. Martu později oslovilo místní gymnázium a nabídlo jí učitelské místo.
Marta Hošková hledala další využití pro jejich ateliér a napadlo jí otevřít kurzy malby a kresby a to především pro takové lidi, které by už Lidová škola umění kvůli věku nepřijala.
O kurzy byl velký zájem a někteří skalní milovníci malby je navštěvují už devět let, tedy o samého počátku. Marta Hošková říká, že malovat se může naučit každý a v každém věku. Přichází k ní lidé s různými zkušenostmi z malby i kresby. Drobná sochařka se je snaží posunout v jejich znalostech i dovednostech a seznamuje je i s jinými formami umění, dostanou se tak i k sochařině.
Práce jejích studentů je možné vidět v prostorách kavárny Bonviván ve Vysokém Mýtě. 2.září zde proběhla vernisáž obrazů paní Marty Goliášové, jedné z prvních účastníků kurzů malby Marty Hoškové.
Související
-
Manažer Radomil Novotný otevřel kavárnu a prodává knoflíky
Po 16 letech ve velké firmě skončil. S bratrem koupil historický dům poblíž vysokomýtského náměstí, který zrenovovali, nechali v něm galanterii a otevřeli kavárnu.
-
Zdeněk Holub ukládá vesnické příběhy v muzeu
Chcete-li vidět, jak se žilo na vesnici v 19. století, pak zavítejte do Regionálního muzea vesnice v Dolním Újezdu.
-
Zina Kučerová učí děti jinému pohledu na svět
Základní umělecká škola v Pardubicích slaví sto let od svého založení. Zpočátku fungovala jako hudební škola, výtvarný obor byl otevřen až v roce 1961.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.